Whiplash (2014) online ke shlédnutí

3. dubna 2015 v 14:25 |  Hudební

Až po mně někdo bude chtít doporučení na největší herecký koncert loňského roku, bez váhání vypálím název tohoto snímku. Mladý bubeník (Miles Teller) se přihlásí na prestižní konzervatoř, kde se mu poštěstí hrát v jazzovém orchestru slavného dirigenta. Whiplash je střet dvou mužů, zarytého mladého bubeníka a jeho neméně zarytého učitele, snímá bez kudrlinek, až reportážně, jako by o nic nešlo. Andrew Neiman (Miles Teller) je studentem nejlepší americké hudební konzervatoře.

Whiplash online však nabízí výjimečný herecký duet, který před pozadím velmi jednoduchého, nijak originálního a vlastně ani ne tak zajímavého příběhu, rozvíjí emočně neuvěřitelně silné charaktery. Hraje na bubny, sní o slávě a touží vyšplhat až na vrchol. Téměř celý film je o tom, že Simmons ničí Tellerovo sebevědomí, nadává mu, řve na něj a terorizuje ho psychicky a dokonce i fyzicky. Simmonsův hrdina představuje víc než učitele na prestižní konzervatoři: mága, velmistra řádu, obávaného i uctívaného tyrana. Teller se samozřejmě může kdykoliv zvednout, ze Simmonsova orchestru odejít a přestat být terorizován. Ale on nechce, neboť ví, že jinde by se z něj tak dobrý bubeník nestal. Whiplash online ke shlédnutí trochu připomíná baletní Černou labuť - chorobnou až smrtící touhou po úspěchu.

O hudbě vzniká každý rok několik méně či více povedených filmů. Většinou mají životopisný obsah a zobrazují osudy známých hudebních velikánů. Ruší jen trocha názornosti ve chvíli, kdy zhrzený student objevuje učitelův svět, a také odstředivé postavy včetně dívky. Nezávislý film mladého režiséra Damiena Chazella prošel důležitými americkými festivaly (Toronto, Sundance) a všude zanechal velký dojem. Je to film o brutálním vztahu učitele a žáka, kteří oba touží po naprosté, téměř nelidské dokonalosti. Damien Chazelle vypráví tak nakažlivě, že každý úder paličky je napínavější než detektivka. Napsat a natočit vyloženě artový film a udělat ho tak divácký a plný dramatických okamžiků, to je opravdu velmi obdivuhodné. Obzvlášť vyzdvihnout musím vizuální stránku filmu, kameru a především střih. J. K. Simmons tady vytvořil neuvěřitelně charismatickou a autoritativní postavu. Damien Chazelle může být pyšný na svůj scénář i režii. Film samotný v ostatních bodech produkce se pak potácí někde mezi mírným a výraznějším nadprůměrem. Takhle dobře vystavěné napětí se často nevidí ani u thrillerů.

Vše korunuje skvělá komorní ale i rozmáchlá kamera. Whiplash online má i několik vedlejších linek. Scénář tady sice není nijak zvlášť sofistikovaný a výjimečný, a upřímně řečeno, zde nominaci na Oscara příliš nechápu Nenaplněný vztah s bubeníkovou přítelkyní, komplikované rodinné vztahy atd. Co lze ze scénáře vyzdvihnout, je totiž jeho chladnokrevnost a právě zmíněné postavy. Faktem je, že Whiplash online ke shlédnutí hraje trochu na efekt a právě pro nedostatek scenáristické kreativity sází na emočně vypjaté okamžiky. Každopádně je Whiplash filmem neoriginálním, ale působivým; neintelektuálním, ale chytrým; neškodným, ale zapamatovatelným.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama