Duben 2015

Kingsman: Tajná služba (2014) online ke shlédnutí

4. dubna 2015 v 23:25 Dobrodružný

Snímkem Kingsman: Tajná služba Matthew Vaughn plní, co slíbil, a přináší zábavnou poctu klasickým bondovkám, které se nebojí ztratit hlavu. Po ne-tak-úplně-pohádce a realistických superhrdinech tak nyní přichází řada na klasické špiónské filmy. Matthev Vaughn posouvá bondovský námět do stylizovanější, humornější a zběsilejší podoby. Není nad říznou špionážní komedii, která si drží britský styl, třebaže mísí několik žánrových i generačních světů.

Pseudobondovka Kingsman: Tajná služba je tedy jeho četnými stoupenci očekávána rovnou jako jeden z potenciálních filmů roku . Tak vypadá základní sestava snímku Kingsman: Tajná služba online, který zosobňuje stále vzácnější typ podívané, totiž vkusnou a svižnou dobrodružnou komedii. Vypráví o přísně tajné britské organizaci zvané Kingsman s dvanácti superšpiony, kteří nezávisle na světových vládách udržují mír. Nábor, výcvik, přijetí zodpovědnosti za stav světa, v němž žijeme a následné postavení se jeho nepravostem. Film nám představuje tajnou mezinárodní super-špiónskou organizaci Kingsman, jejíž přesný počet členů je doplňován potomky z prominentních rodin. Právě hra na středověkou legendu dodává moderním špionům romantický šarm.

Kingsman v základní linii následuje velmi klasický příběhový vzorec vstupu novice do elitního spolku. Film nás zavádí do prostředí mezinárodní zpravodajské služby s názvem Kingsman. Herecké výkony zejména uhlazeného Colina Firtha a božsky šišlajícího Samuela L. Jacksona jsou naprosto vynikající. Po pravdě Kingsman je britštější než sám James Bond, rozhodně víc než Bond v dnešní podobě. Nejeden divák čerpá během podobných snímků uspokojení z pocitu, že referenci pochopil on, ale nepochopí ji každý. Zvláště u Colina Firtha jsem byl překvapen, jak ladně vklouzl do své nezvyklé akční role. Agenti tohoto na politicích i světových vládách nezávislého společenství chodí výhradně v na míru ušitých oblecích a titulují se přezdívkami. Film Kingsman: Tajná služba online ke shlédnutí spíše než X-Meny velice připomíná Vaughnův Kick-Ass. Nicméně stejně jako Kick-Ass, který komiksové příběhy také často vysloveně parodoval, má Kingsman i vlastní příběh, který umí být i velmi vážný.

Dokonce i přes pár nudných pouček o morálce přenese jedna rada k nezaplacení: Pozor na všechno, co je zdarma. Bezprostřednost a upřímnost (nebo jejich iluze) ale působí do značné míry jako neutralizace všech výtek podobného ražení. Mezi tyto pravidla patří i to, že mají přesný počet sloužících agentů (dvanáct), který se může změnit pouze ve chvíli, kdy jeden z agentů už není schopen vykonávat svou činnost. Akční scény pak mají výbornou choreografii, švih a spád. Jeden z Kingsmanů (Lancelot) je zabit v akci a ostatní agentští rytíři kulatého stolu musí navrhnout kandidáta na jeho nástupce. Eggsymu, který dosud před každou výzvou radši utekl nebo jí nebyl schopen dostát, se tak nabízí šance stát se elitním super agentem. Kingsman: Tajná služba online ke shlédnutí je poměrně "šílený" snímek, kterému k dokonalosti mnoho nechybí

Rychle a zběsile 7 / Fast & Furious 7 online

4. dubna 2015 v 22:58 Akční

Výjimečnost sedmého dílu akční série Rychle a zběsile však neplyne z podívané, nýbrž z rozloučení s mrtvým hercem. Kdyby se vynořili další pozůstalí, sestra, strýc či děd, šlo by pokračovat donekonečna. Koho by napadlo, že z téhle ságy bude takový fenomén? Sedm pokračování je hodně. Teď přichází to poslední. Létající auta, nadsazená akce, labutí píseň Paula Walkera a hororový režisér James Wan, který v sobě objevuje velice schopného akčního ducha. Rychle a zběsile cílí především na mladší teen publikum a takto to funguje prakticky od pátého dílu, kde jakékoliv fyzikální zákony vzaly za své.

Rychle a zběsile 7 online však už od počátku muselo do kin drncat před nemalou řádku výmolů a retardérů. Sedmého dílu se chopil jeho asijský kolega z Malajsie James Wan, který se dosud profiloval především jako hororový tvůrce. Až když je parta v terénu, kde ji scenárista mechanicky posouvá dle bondovského vzoru po mapě exotických míst, nabere slušné rutinní obrátky. Všechno odstartoval článek o pouličních závodních klubech v časopise Vibe. Akční sekvence jsou nekompromisně hlavním tahákem celého filmu, a navíc jsou prošpikovány exotickými lokacemi. Tak vznikl pojem Rychle a zběsile.

Zdaleka největší ranou ale samozřejmě byla ztráta zesnulého Paula Walkera. Hraje se zkrátka solidní manýristická jízda, které podprahový stesk za Walkerem vlastně pomáhá, protože jinak už tu všechno bylo. Chlapci i dívky před kamerou zestárli, ale to jejich fanoušci také. Co nezestárlo, je styl, kterým je Rychle a zběsile 7 online ke shlédnutí vyroben. Shaw Owen leží v nemocnici v kómatu a jeho bratr, který prošel elitním výcvikem speciálních jednotek, se vydává na krvavou cestu pomsty. Rychlá parta minule zlikvidovala Owena Shawa a jeho bratr, Deckard Shaw, se jí teď pomstí.

Když to shrneme - Rychle a zběsile 7 online se za léta změnilo a tuningová záležitost se pokouší být i něčím víc než jen sezónní zábavou. Postavy jsou přímočaré (machr, kráska, vtipálek, darebák), je to více o designu než o obsahu. Samozřejmě bylo třeba vyřešit otázku jak dotočit scény, které již Paul Walker nestihl. Aby Dominic a jeho parta neskončili podobně nebo mnohem hůř, musí Deckarda najít dříve, než si on najde je. Aby Torettův (Diesel) tým Shawa našel dřív, než si on najde je, musí znovu splnit jednu prácičku pro vládu. Natáčení v té době bylo zhruba v polovině a dlouho nebylo jasné, zda a jakým způsobem se v něm bude pokračovat. Na řadu přišly moderní technologie.

Roman (Tyrese Gibson) a Tej (Ludacris) jsou tu opět primárně jako komické zpestření a další posily do akce. Stará parta se dává znovu dohromady a jejich cesta za získáním Božího oka je zavede do Los Angeles, Tokia, kavkazských serpentin Ázerbájdžánu či Abú Dhabí. Dom se zoufale snaží dát se znovu dohromady s Letty (Michelle Rodriguez), zatímco Brian zápasí se svou aklimatizací na poklidný předměstský život s Miou. Akce, často až jemně sebeparodický humor a příležitostné drama jsou v rovnováze. Oproti předchozím dvěma dílům působí dějově mnohem košatěji, výpravněji, ale také roztříštěněji. Do toho režisér připomíná všechny trademarky, jimiž si série od počátku získala takovou oblibu. Vrcholem filmu je honička v horách, do které parta seskočí auty z letícího letadla a následně předvede dokonalou týmovou spolupráci.

Whiplash (2014) online ke shlédnutí

3. dubna 2015 v 14:25 Hudební

Až po mně někdo bude chtít doporučení na největší herecký koncert loňského roku, bez váhání vypálím název tohoto snímku. Mladý bubeník (Miles Teller) se přihlásí na prestižní konzervatoř, kde se mu poštěstí hrát v jazzovém orchestru slavného dirigenta. Whiplash je střet dvou mužů, zarytého mladého bubeníka a jeho neméně zarytého učitele, snímá bez kudrlinek, až reportážně, jako by o nic nešlo. Andrew Neiman (Miles Teller) je studentem nejlepší americké hudební konzervatoře.

Whiplash online však nabízí výjimečný herecký duet, který před pozadím velmi jednoduchého, nijak originálního a vlastně ani ne tak zajímavého příběhu, rozvíjí emočně neuvěřitelně silné charaktery. Hraje na bubny, sní o slávě a touží vyšplhat až na vrchol. Téměř celý film je o tom, že Simmons ničí Tellerovo sebevědomí, nadává mu, řve na něj a terorizuje ho psychicky a dokonce i fyzicky. Simmonsův hrdina představuje víc než učitele na prestižní konzervatoři: mága, velmistra řádu, obávaného i uctívaného tyrana. Teller se samozřejmě může kdykoliv zvednout, ze Simmonsova orchestru odejít a přestat být terorizován. Ale on nechce, neboť ví, že jinde by se z něj tak dobrý bubeník nestal. Whiplash online ke shlédnutí trochu připomíná baletní Černou labuť - chorobnou až smrtící touhou po úspěchu.

O hudbě vzniká každý rok několik méně či více povedených filmů. Většinou mají životopisný obsah a zobrazují osudy známých hudebních velikánů. Ruší jen trocha názornosti ve chvíli, kdy zhrzený student objevuje učitelův svět, a také odstředivé postavy včetně dívky. Nezávislý film mladého režiséra Damiena Chazella prošel důležitými americkými festivaly (Toronto, Sundance) a všude zanechal velký dojem. Je to film o brutálním vztahu učitele a žáka, kteří oba touží po naprosté, téměř nelidské dokonalosti. Damien Chazelle vypráví tak nakažlivě, že každý úder paličky je napínavější než detektivka. Napsat a natočit vyloženě artový film a udělat ho tak divácký a plný dramatických okamžiků, to je opravdu velmi obdivuhodné. Obzvlášť vyzdvihnout musím vizuální stránku filmu, kameru a především střih. J. K. Simmons tady vytvořil neuvěřitelně charismatickou a autoritativní postavu. Damien Chazelle může být pyšný na svůj scénář i režii. Film samotný v ostatních bodech produkce se pak potácí někde mezi mírným a výraznějším nadprůměrem. Takhle dobře vystavěné napětí se často nevidí ani u thrillerů.

Vše korunuje skvělá komorní ale i rozmáchlá kamera. Whiplash online má i několik vedlejších linek. Scénář tady sice není nijak zvlášť sofistikovaný a výjimečný, a upřímně řečeno, zde nominaci na Oscara příliš nechápu Nenaplněný vztah s bubeníkovou přítelkyní, komplikované rodinné vztahy atd. Co lze ze scénáře vyzdvihnout, je totiž jeho chladnokrevnost a právě zmíněné postavy. Faktem je, že Whiplash online ke shlédnutí hraje trochu na efekt a právě pro nedostatek scenáristické kreativity sází na emočně vypjaté okamžiky. Každopádně je Whiplash filmem neoriginálním, ale působivým; neintelektuálním, ale chytrým; neškodným, ale zapamatovatelným.