Popelka / Cinderella (2015) online ke shlédnutí

29. března 2015 v 22:02 |  Rodinný

I nad novou verzí pohádky, která právě vstoupila do našich kin, lze zopakovat, že Tři oříšky pro Popelku zůstaly nepřekonány. Zahraniční kritici kolem Popelky opatrně našlapují z úcty k režisérovi. Kde je pod režií podepsán Kenneth Branagh, tam je zpravidla k vidění brilantní filmové řemeslo a příběh, který má srdce i duši. Filmy jsou často sarkastické a cynické a zdá se, že to publikum od nich vyžaduje. Jako herec i jako režisér přistupuje ke každému projektu s nesmírnou péčí. Popelka online nepůsobí ani trochu lákavě. Je to tisíckrát ohraný příběh.

Každý už nějakou jeho oblíbenou verzi má a nezdá se, že bychom potřebovali další. Souběžně se k umírání chystá král, vštěpující synovi obdobné zásady. Tentokrát nás ovšem Kenneth Branagh vrací k původním, čistým pohádkovým kořenům. Češi mají k této pohádce výlučný vztah. Platí to od pravidelných televizních repríz Vorlíčkových Třech oříšků. U nás vyprávěná Popelka se většinou blíží verzi bratří Grimmů, zatímco filmový příběh vychází spíše z verze Charlese Perraulta.

Shakespearovský režisér Kenneth Branagh zkrátka zatížil kouzelný příběh manýristickou popisností. Česká verze známého příběhu je téměř prosta triků. Hollywoodská novinka je jich naopak plná. Na čem tedy nejnovější filmová Popelka online ke shlédnutí stojí? Pro své rodiče, s nimiž vyrůstala ve velkém domě u lesa, to byla taková malá princezna, která si dokázala povídat se zvířátky. Popelka je hodné děvče, které po smrti rodičů musí žít se zlou macechou a neméně zlými sestrami. Krom titulní hrdinky (Lily James) je nejzajímavější postavou macecha v podání Cate Blanchett. Celá pohádka je opravdu klasicky vyprávěná, bez nějakých zvláštních příkras a spoléhá čistě na precizní provedení. Že ve finále místo poezie a smíchu splétají zákulisní mocenské intriky, je už jen poslední z pokusů, jak nastavit čas. Lily James v hlavní roli je sličné, na první pohled křehké děvče, kterému věříte čisté srdce i věčný optimismus.

Málokdy se stane, že by pohádka výrazně naznačovala nějaká motivační pozadí, případně rovnou psychologii jednotlivých postav. V Popelce odvedl ukázněnou profesionální režii, respektující originální předlohu, kterou jen mírně přizdobil elegantními nápady. Známý příběh těžko něčím překvapí. Helena Bonham Carter je v roli kmotřičky víly typicky ztřeštěná a působí jako jedno z mnoha komických zpestření. Co upoutá jednoznačně je nádherná výprava a vizuál. Natočil tenhle spektákl jako poctu klasickému pohádkovému světu i jako hold slavné disneyovské animované Popelce z roku 1950. Triky jsou skvělé, obzvlášť půvabná je scéna s kočárem, který se po úderu půlnoci opět mění v dýni. Tahle Popelka online ke shlédnutí by vás neměla minout! Možná, že spolu s ní uvidíte tenhle svět podobně jako ona - tedy ne takový, jaký je, ale jaký by mohl být.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama