Jupiter vychází (2015) online ke shlédnutí

29. března 2015 v 21:31 |  Sci-Fi

Antikorporátní poselství naroubované na žánr pohádkově laděné space opery. Od dokonalosti film Jupiter vychází dělí jen pár drobností. Těžko říct jak vážně brát film, ve kterém Channing Tatum hraje křížence člověka s vlkem a Mila Kunis královnu vesmíru uklízející záchody. Autoři Matrixu opět potvrdili, že propadáky jsou v jejich kariéře zajímavější než hity. A právě s Matrixem a s pátou kapitolou z Atlasu mraků, jež se odehrává v dystopické budoucnosti roku 2144, má Jupiter vychází online hned několik styčných bodů. V Matrixu Neo zjistí, že lidstvo slouží jako pouhé baterie pro dodávání energie vládnoucím robotům. Velký potenciál k vyprávění příběhů, které by se mohly postavit po bok Star Wars nebo Star Trek.

Jupiter Jonesová si žije prostý život dcery ilegální ruské přistěhovalkyně v Chicagu. Dcera ruské matky a amerického astronoma žije spolu se svou přistěhovaleckou rodinou v Chicagu a živí se jako nájemná uklízečka. Jen tuny zbytečné akce - rozstřílení velkoměsta v úvodu je snad to nejzbytečnější, co jsem kdy měl šanci vidět. Tomu zabrání elitní vesmírný legionář Caine, který ji vytrhne ze spárů jisté smrti. Nový film sourozenců Wachovských je nádherná podívaná, která to zatím schytává ze všech stran. Wachovští si udělali jméno Matrixem. Snímek, považovaný za jeden z nejvýraznějších kyberpunkových filmů vůbec, je paradoxní úkaz. Jupiter mohl být ve všem první, nakonec se bude však kroutit v koutě a nepomůžou mu ani levitující boty Channinga Tatuma.

Caine má za úkol ji přivést do kosmu a představit ji vládnoucímu rodu Abrasaxů. V momentě, kdy lidstvo na planetě dosáhne svého populačního maxima, dojde ke sklizni, z níž je možno tento elixír věčného mládí namíchat. V tomto je jejich poselství víceméně stále stejné. V souvislosti s Jupiter vychází online ke shlédnutí se často mluví o tom, že Wachovští kanibalizují sami sebe právě okázalým předváděním této ideologie. Jsme ovládáni lidmi, kteří propadli chamtivosti, což jednou vyústí v pád naší civilizace. Ani vizuální a triková stránka, i když je opravdu velkolepá, ničím nepřekvapí. Space opera. Žánr, který je brakový, přepálený, důsledně naivní a barvotiskově zábavný. Jupiter vychází online využívá některé ze stěžejních motivů nebo výrazových prostředků nejslavnějších děl tohoto subžánru. Jupiter v podání Mily Kunis je po matce Ruska, po otci Angličanka a žije v Chicagu.

Jupiter vychází online ke shlédnutí se prostě nebere vážně. Pokud někdo tvrdí, že se neorientuje ve filmu, který má ani ne dvacet výraznějších postav a jen čtyři proti sobě pracující plány, je to jen jeho problém. Jinak se ale jedná o skvělý film, v němž Wachovští opět potvrdili, že propadáky jsou v jejich kariéře zajímavější než hity. V průběhu filmu se několikrát objeví špetka naděje, která film vynese do lehkého nadprůměru, ale vzápětí je naděje sražena téměř na dno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama