Americký sniper (2014) online ke shlédnutí

29. března 2015 v 21:10 |  Válečný

Film Clinta Eastwooda Americký sniper tesá pomník odstřelovače Chrise Kylea. Eastwoodovi je čtyřiaosmdesát let a navzdory tomu ještě dokázal natočit film s profesionálně naprosto zvládnutými akčními scénami. Od režiséra Clinta Eastwooda se čekala větší propagandistická masáž. A byť životopis Americký sniper obsahem nepřekvapí, řemeslo má na úrovni. A možná právě onen společenský či politický kontext, do něhož snímek Americký sniper online přichází, je na něm ten nejzajímavější. Hrdinou filmu je skutečný americký odstřelovač Chris Kyle (jeho kniha byla základem filmu), jenž měl během čtyř misí v Iráku na kontě 160 zásahů do živého.

Na druhé straně může Americký sniper online podnítit i poněkud hlubší úvahy nad obrazem, který předkládá. Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle drží "rekord" v počtu zabitých nepřátel v rámci armády Spojených států. A byť kvůli roli znásobil herec svalovou hmotu až chorobně, nepotřebuje ji v nejčistších chvílích, v míru u rodiny, kdy přesto podvědomě čeká úder. Zlomil v této disciplíně dokonce rekord - připsal si 160 svědky potvrzených smrtících zásahů. Chris Kyle ve výborném podání Bradleyho Coopera je typický americký hrdina: sympaťák, odhodlaný za Boha, rodinu a vlast položit život. Navzdory nebezpečí se Chris zúčastnil čtyř misí v Iráku v celkové délce více jak 1000 dnů, které se staly nedílnou součástí války proti terorismu a kampaně Irácká svoboda.

Kyleova paradoxní smrt sice nebyla impulzem k natočení Amerického snipera, jako dovětek k celému příběhu však má pro jeho vyznění zásadní význam. Jako by si Eastwood uložil kázeň, věcnost a soustředěnost "popisu práce"; akční scény si uchovávají rytmus, bravuru a napětí. Eastwood natočil film, v němž je všechno, jak má v obdivném americkém válečném filmu být. Rodina je pro něj stejně posvátná jako služba vlasti, a to jediné je příčinou skutečných konfliktů v Kyleově nitru. Ty tři roky, které Chris prožil na iráckých misích, ho vzdálily jeho rodině. Zkrátka Americký sniper online ke shlédnutí spadá do kategorie filmů "umím si představit", které nad původní divákovu vizi nic nepřidají, nicméně za vidění stojí. Kdo však americkou zahraniční politiku a armádu zase tolik neobdivuje, může být zklamán. Kyleův způsob myšlení, hodnoty, které vyznává i morální kategorie, jimiž se řídí, nejsou tvůrci nijak zpochybňovány.

V neposlední řadě je zajímavé si ověřit, proč se část Ameriky vůči filmu tak vymezovala. Válečné scény působí realisticky a neschází jim dynamika a napětí. Chris Kyle se musí vypořádat s hrůzami bitevní vřavy, ale po návratu jej čeká další boj. Pro zatraktivnění vyprávění použili tvůrci i letitý sniperský souboj mezi Kylem a Syřanem Mustafou. Jde o pohled jednostranný, bez nějaké filozofické hloubky, ale jak ukazují diskuse, o pohled potřebný. Svým způsobem je Americký sniper online ke shlédnutí nejcennější právě tím, že zprostředkuje jiný typ uvažování; bez průlomových ambicí, ale bez pokrytectví. Americký sniper není militaristickou agitkou či snad oslavou zabíjení: vlastně je to film protiválečný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama