Březen 2015

Popelka / Cinderella (2015) online ke shlédnutí

29. března 2015 v 22:02 Rodinný

I nad novou verzí pohádky, která právě vstoupila do našich kin, lze zopakovat, že Tři oříšky pro Popelku zůstaly nepřekonány. Zahraniční kritici kolem Popelky opatrně našlapují z úcty k režisérovi. Kde je pod režií podepsán Kenneth Branagh, tam je zpravidla k vidění brilantní filmové řemeslo a příběh, který má srdce i duši. Filmy jsou často sarkastické a cynické a zdá se, že to publikum od nich vyžaduje. Jako herec i jako režisér přistupuje ke každému projektu s nesmírnou péčí. Popelka online nepůsobí ani trochu lákavě. Je to tisíckrát ohraný příběh.

Každý už nějakou jeho oblíbenou verzi má a nezdá se, že bychom potřebovali další. Souběžně se k umírání chystá král, vštěpující synovi obdobné zásady. Tentokrát nás ovšem Kenneth Branagh vrací k původním, čistým pohádkovým kořenům. Češi mají k této pohádce výlučný vztah. Platí to od pravidelných televizních repríz Vorlíčkových Třech oříšků. U nás vyprávěná Popelka se většinou blíží verzi bratří Grimmů, zatímco filmový příběh vychází spíše z verze Charlese Perraulta.

Shakespearovský režisér Kenneth Branagh zkrátka zatížil kouzelný příběh manýristickou popisností. Česká verze známého příběhu je téměř prosta triků. Hollywoodská novinka je jich naopak plná. Na čem tedy nejnovější filmová Popelka online ke shlédnutí stojí? Pro své rodiče, s nimiž vyrůstala ve velkém domě u lesa, to byla taková malá princezna, která si dokázala povídat se zvířátky. Popelka je hodné děvče, které po smrti rodičů musí žít se zlou macechou a neméně zlými sestrami. Krom titulní hrdinky (Lily James) je nejzajímavější postavou macecha v podání Cate Blanchett. Celá pohádka je opravdu klasicky vyprávěná, bez nějakých zvláštních příkras a spoléhá čistě na precizní provedení. Že ve finále místo poezie a smíchu splétají zákulisní mocenské intriky, je už jen poslední z pokusů, jak nastavit čas. Lily James v hlavní roli je sličné, na první pohled křehké děvče, kterému věříte čisté srdce i věčný optimismus.

Málokdy se stane, že by pohádka výrazně naznačovala nějaká motivační pozadí, případně rovnou psychologii jednotlivých postav. V Popelce odvedl ukázněnou profesionální režii, respektující originální předlohu, kterou jen mírně přizdobil elegantními nápady. Známý příběh těžko něčím překvapí. Helena Bonham Carter je v roli kmotřičky víly typicky ztřeštěná a působí jako jedno z mnoha komických zpestření. Co upoutá jednoznačně je nádherná výprava a vizuál. Natočil tenhle spektákl jako poctu klasickému pohádkovému světu i jako hold slavné disneyovské animované Popelce z roku 1950. Triky jsou skvělé, obzvlášť půvabná je scéna s kočárem, který se po úderu půlnoci opět mění v dýni. Tahle Popelka online ke shlédnutí by vás neměla minout! Možná, že spolu s ní uvidíte tenhle svět podobně jako ona - tedy ne takový, jaký je, ale jaký by mohl být.

Jupiter vychází (2015) online ke shlédnutí

29. března 2015 v 21:31 Sci-Fi

Antikorporátní poselství naroubované na žánr pohádkově laděné space opery. Od dokonalosti film Jupiter vychází dělí jen pár drobností. Těžko říct jak vážně brát film, ve kterém Channing Tatum hraje křížence člověka s vlkem a Mila Kunis královnu vesmíru uklízející záchody. Autoři Matrixu opět potvrdili, že propadáky jsou v jejich kariéře zajímavější než hity. A právě s Matrixem a s pátou kapitolou z Atlasu mraků, jež se odehrává v dystopické budoucnosti roku 2144, má Jupiter vychází online hned několik styčných bodů. V Matrixu Neo zjistí, že lidstvo slouží jako pouhé baterie pro dodávání energie vládnoucím robotům. Velký potenciál k vyprávění příběhů, které by se mohly postavit po bok Star Wars nebo Star Trek.

Jupiter Jonesová si žije prostý život dcery ilegální ruské přistěhovalkyně v Chicagu. Dcera ruské matky a amerického astronoma žije spolu se svou přistěhovaleckou rodinou v Chicagu a živí se jako nájemná uklízečka. Jen tuny zbytečné akce - rozstřílení velkoměsta v úvodu je snad to nejzbytečnější, co jsem kdy měl šanci vidět. Tomu zabrání elitní vesmírný legionář Caine, který ji vytrhne ze spárů jisté smrti. Nový film sourozenců Wachovských je nádherná podívaná, která to zatím schytává ze všech stran. Wachovští si udělali jméno Matrixem. Snímek, považovaný za jeden z nejvýraznějších kyberpunkových filmů vůbec, je paradoxní úkaz. Jupiter mohl být ve všem první, nakonec se bude však kroutit v koutě a nepomůžou mu ani levitující boty Channinga Tatuma.

Caine má za úkol ji přivést do kosmu a představit ji vládnoucímu rodu Abrasaxů. V momentě, kdy lidstvo na planetě dosáhne svého populačního maxima, dojde ke sklizni, z níž je možno tento elixír věčného mládí namíchat. V tomto je jejich poselství víceméně stále stejné. V souvislosti s Jupiter vychází online ke shlédnutí se často mluví o tom, že Wachovští kanibalizují sami sebe právě okázalým předváděním této ideologie. Jsme ovládáni lidmi, kteří propadli chamtivosti, což jednou vyústí v pád naší civilizace. Ani vizuální a triková stránka, i když je opravdu velkolepá, ničím nepřekvapí. Space opera. Žánr, který je brakový, přepálený, důsledně naivní a barvotiskově zábavný. Jupiter vychází online využívá některé ze stěžejních motivů nebo výrazových prostředků nejslavnějších děl tohoto subžánru. Jupiter v podání Mily Kunis je po matce Ruska, po otci Angličanka a žije v Chicagu.

Jupiter vychází online ke shlédnutí se prostě nebere vážně. Pokud někdo tvrdí, že se neorientuje ve filmu, který má ani ne dvacet výraznějších postav a jen čtyři proti sobě pracující plány, je to jen jeho problém. Jinak se ale jedná o skvělý film, v němž Wachovští opět potvrdili, že propadáky jsou v jejich kariéře zajímavější než hity. V průběhu filmu se několikrát objeví špetka naděje, která film vynese do lehkého nadprůměru, ale vzápětí je naděje sražena téměř na dno.

Americký sniper (2014) online ke shlédnutí

29. března 2015 v 21:10 Válečný

Film Clinta Eastwooda Americký sniper tesá pomník odstřelovače Chrise Kylea. Eastwoodovi je čtyřiaosmdesát let a navzdory tomu ještě dokázal natočit film s profesionálně naprosto zvládnutými akčními scénami. Od režiséra Clinta Eastwooda se čekala větší propagandistická masáž. A byť životopis Americký sniper obsahem nepřekvapí, řemeslo má na úrovni. A možná právě onen společenský či politický kontext, do něhož snímek Americký sniper online přichází, je na něm ten nejzajímavější. Hrdinou filmu je skutečný americký odstřelovač Chris Kyle (jeho kniha byla základem filmu), jenž měl během čtyř misí v Iráku na kontě 160 zásahů do živého.

Na druhé straně může Americký sniper online podnítit i poněkud hlubší úvahy nad obrazem, který předkládá. Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle drží "rekord" v počtu zabitých nepřátel v rámci armády Spojených států. A byť kvůli roli znásobil herec svalovou hmotu až chorobně, nepotřebuje ji v nejčistších chvílích, v míru u rodiny, kdy přesto podvědomě čeká úder. Zlomil v této disciplíně dokonce rekord - připsal si 160 svědky potvrzených smrtících zásahů. Chris Kyle ve výborném podání Bradleyho Coopera je typický americký hrdina: sympaťák, odhodlaný za Boha, rodinu a vlast položit život. Navzdory nebezpečí se Chris zúčastnil čtyř misí v Iráku v celkové délce více jak 1000 dnů, které se staly nedílnou součástí války proti terorismu a kampaně Irácká svoboda.

Kyleova paradoxní smrt sice nebyla impulzem k natočení Amerického snipera, jako dovětek k celému příběhu však má pro jeho vyznění zásadní význam. Jako by si Eastwood uložil kázeň, věcnost a soustředěnost "popisu práce"; akční scény si uchovávají rytmus, bravuru a napětí. Eastwood natočil film, v němž je všechno, jak má v obdivném americkém válečném filmu být. Rodina je pro něj stejně posvátná jako služba vlasti, a to jediné je příčinou skutečných konfliktů v Kyleově nitru. Ty tři roky, které Chris prožil na iráckých misích, ho vzdálily jeho rodině. Zkrátka Americký sniper online ke shlédnutí spadá do kategorie filmů "umím si představit", které nad původní divákovu vizi nic nepřidají, nicméně za vidění stojí. Kdo však americkou zahraniční politiku a armádu zase tolik neobdivuje, může být zklamán. Kyleův způsob myšlení, hodnoty, které vyznává i morální kategorie, jimiž se řídí, nejsou tvůrci nijak zpochybňovány.

V neposlední řadě je zajímavé si ověřit, proč se část Ameriky vůči filmu tak vymezovala. Válečné scény působí realisticky a neschází jim dynamika a napětí. Chris Kyle se musí vypořádat s hrůzami bitevní vřavy, ale po návratu jej čeká další boj. Pro zatraktivnění vyprávění použili tvůrci i letitý sniperský souboj mezi Kylem a Syřanem Mustafou. Jde o pohled jednostranný, bez nějaké filozofické hloubky, ale jak ukazují diskuse, o pohled potřebný. Svým způsobem je Americký sniper online ke shlédnutí nejcennější právě tím, že zprostředkuje jiný typ uvažování; bez průlomových ambicí, ale bez pokrytectví. Americký sniper není militaristickou agitkou či snad oslavou zabíjení: vlastně je to film protiválečný.

Padesát odstínů šedi online ke shlédnutí

29. března 2015 v 19:15 Romantický

Tak tu opět máme film, který nikdo neviděl, ale všichni se mu smějí. Padesát odstínů šedi je knižní a filmový fenomén, u kterého na recenzích nesejde, protože bude nejenom cílovou skupinou hojně čten a navštěvován. Literární kritici si zoufali nad tím, jak něco tak stylisticky podprůměrného může zasáhnout tak širokou čtenářskou obec a teď se k nim přidávají i ti filmoví. Ženy ve středním věku zas ocení, že tahle celovečerní telenovela působí poměrně erotičtěji než když paní Veronika vzpomíná na všechny její lásky.

Romantický film obvykle potřebuje protichůdné charaktery a výrazný dějový oblouk s přinejmenším dvěma překvapivými zvraty. Nepatřím mezi lidi, kteří mají problém číst knihu a pak se jít podívat na film, který podle ní byl natočený. Filmových Padesát odstínů šedi online ale nic nezlepší, protože vzdálením se od fanouškovské fikce (žádní upíři, protagonistku vysává leda kapitalismus) se přibližuje červené knihovně. Erotický film by měl umět vyprovokovat diváckou fantazii díky vynalézavému ztvárnění vyobrazených praktik. Pro každou ženu, která cestou do práce i při svitu lampičky na nočním stolku hltala všechny tři díly knižní ságy, je film prostě nutnost.

Padesát odstínů šedi online ale přitom působí, jako kdyby do úplně původní verze po dopsání nikdo nezasahoval, což je nejpalčivěji znát na směšných dialozích. Máme tu mladou dívku, jíž pomáhá princ nikoliv na bílém koni, ale v luxusním voze Audi nebo v letadle, nalézt vlastní sexualitu a tím cestu ke své dospělosti. Film je příliš nejednoznačný, aby působil jako romance, a příliš cudný, aby fungoval jako pozvánka do světa zakázaných rozkoší. Jamie Dornan jako Christian Grey by se dal jednoduše popsat jedním slovem - dechberoucí. Anastasia Steele (Dakota Johnson) pak jako naivní panenská dívka, která touží po úplně normálním vztahu. Christian nabídne Anastasii smlouvu, založenou na její podřízenosti vůči jeho dominantní osobnosti. Padesát odstínů šedi online ke shlédnutí cílí na ženy, ale přitom je to protagonistka, jejíž tělo je převážně určeno pro pohled. Na filmové plátno se samozřejmě nedostaly všechny scény, které si pamatujete z knihy.

Už teď je ale jasné, že Padesát odstínů šedi online ke shlédnutí není žádné erotické drama, ale červená knihovna, která vás bude bavit humorem převážně nechtěným. Vztahové drama se s trochou nadsázky pozná podle toho, že nekončí ani dobře, ani špatně, ale do ztracena. Tam, kde má být mezi partnery sexuální napětí, pravidelně vypadává jeden z nich z role, díky čemuž se jaksi vytrácí. Nebýt mé poslední výtky, byl by to jen ohromně nudný a neškodný film, který jen zbourá kasovní rekordy a do pár týdnů se na něj zapomene.