Birdman (2014) online celý film zdarma

1. února 2015 v 17:28 |  Drama

I kdyby žádnou z devíti nominací na Oscara za rok 2014 film Birdman neproměnil (což je zcela nepravděpodobné), zůstane největším filmovým zážitkem uplynulé sezóny. Pokud jste už četli režisérův profil, tak už tušíte jakým martýriem si před natáčením musel projít, jen ve zkratce připomenu, že jeho poslední film skončil komerčním debaklem. Množství kritických ocenění, dva Zlaté glóby a devět oscarových nominací stihl od loňské premiéry na festivalu v Benátkách posbírat pátý celovečerní film mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua.
Film vychází z divadelní hry, která vznikla pospojováním populárních povídek z konce 70. let, které publikoval časopis Esquire. Hlavní hrdina, herec Riggan Thomson ve skvělém podání nádherně stárnoucího Michaela Keatona, je z rodu těch, jimž hvězdná kariéra zabránila v umělecké tvorbě. Každá scéna je natočená jako jeden krátký film a konec každé epizody je ukončený šikovně tak, že plynule přejde do další epizody. Ještě se dá v kině žasnout. Birdman, který právě míří do našich kin, je jasný oscarový favorit, ale i bez trofejí by zůstal lahůdkovým vítězem roku 2014. O to usilovněji se Riggan snaží nejen této zapšklé ženské a celému světu, ale především sám sobě dokázat, že to ještě může být i jinak.
Každý herec ale přeci touží po charakterních rolích, za něž se získávají Oscary a tak se i on rozhodl tuto svazující komiksovou škatulku opustit. Pro zajímavost Hitchcock takhle natočil před několika desetiletími film Provaz. Rozdíl je v tom, že tvůrci v Birdmanovi samozřejmě stříhají, ale dělají to tak, aby to nebylo vidět. Iňárritu vypráví napohled stejně lehce, jako dýchá, takže i nadpřirozené okamžiky Birdmana včleňuje do příběhu naprosto samozřejmě. To vše s humorem místy černým jako noc a s nesmírně přirozenou schopností vyprávět víc než slovy obrazem. Po více jak dvaceti letech od této chvíle se Riggan snaží vzkřísit svou pohaslou slávu. Věří, že mu k tomu může dopomoci realizace divadelní hry Raymonda Carvera.
Ruší jen nepatrné detaily: už trochu otřepaný souboj s "druhým já" pomocí dialogu a příliš dlouho tušená pointa. Jednapadesátiletý režisér říká, že do scénáře promítl hodně ze sebe samého a krize středního věku, již velmi silně pociťoval. Alejandro Gonzáles Iñárritu znovu potvrzuje, že je jedním z nejbytostnějších a nejoriginálnějších filmařů současnosti. Scénář působí velmi ambivalentně v tom, jak má která scéna vyznívat. Kolik z těch devíti nominací nakonec Birdman promění, se uvidí ke konci února. Ano, Birdman klade na divákovo soustředění vyšší nároky, ale odměna rozhodně stojí za to. Včetně smíchu. Toho vám přejeme hodně při sledování filmu Birdman online ke shlédnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama