Únor 2015

Velká šestka celý film přehrát online

1. února 2015 v 20:11 Animovaný

Velká šestka, první celovečerní animovaný film studia Disney, který je inspirován komiksy Marvel, se v první vlně recenzí vyrovnává oscarové disneyovce Ledové království. Nominace na Oscara, s níž Velká šestka právě přichází do Česka, se dala předpokládat. Město San Fransokyo je zvláštní směsí San Franciska a Tokia. Zde žije 14 letý Hiro Hamada, který se zajímá o robotiku. Aby se "kvalifikoval", musí vymyslet nějaký ohromující megavynález, což se mu po chvílích zoufalství podaří. Hirův starší bratr Tadashi ho jednoho dne přivede do své školy, aby tak vštípil bráškovi nějaké ty ideály.
San Francisco a Tokio tvůrci namixovali v působivé velkoměsto budoucnosti od nejzářivějších mrakodrapů po nejtemnější uličky, kde se odehrávají pokoutní zápasy robotů. Zatímco Hiro je charakter, jemuž nechybí povahové vykreslení a motivace, (lidský) zbytek osazenstva je jednoznačně na odstřel. Hiro si najde nové přátele a seznámí se s Tadashiho mírumilovným pečovatelským robotem Baymaxem. Velká šestka (2014) úžasně vypadá. Skoro každý záběr exteriéru nebo interiéru je plný drobností, které by člověk chtěl prozkoumat. Pouze zápletka je slabší, protože nepůvodní, tradičně tu zákulisní padouch baží po vynálezu století. Ale vlastně - proč ne, představivost v animované tvorbě nezná hranic, a je-li Velká šestka ve svém vyznění pozitivní, rozhodně se za růžovou vatu neschovává.
Zatímco comics je šílená ujetina, film je mírně ujetá klasická rodinná disney-podívaná. Hiro neváhá, využije svého talentu, vyrobí Baymaxovi v podstatě Iron Manův oblek a společně s novými přáteli jdou zjistit, kdo za tragédií stojí. I animace je povětšinou skvělá a dává CGI postavičkám patřičnou osobitost. Spíše klasická, než ujetá. Přál bych si, aby se těm dvěma dostalo kvalitnějšího sequelu, protože všechno to, co funguje s nimi, nefunguje ve zbytku filmu. Možná právě proto okouzlila ženské kritičky, které jinak hned tak nějaký robot nerozněžní. S výjimkou Hira opravdu není žádná z postav příliš zajímavá. Hiro je příjemně při zemi a kudy chodí, tudy trousí aktuální výrazivo globální kulturou vychované mládeže. Velká šestka není filmem, který by nestál za vidění.
Hyperaktivní disneyovka s fajnovým techno-vědeckým odérem určitě potěší prvotřídní animací a skvělou ústřední dvojkou hrdinů. Co se týče dějové linky, na začátku se rozvine velmi slibně. Všechno funguje, seznámíte se s charaktery, se vztahy mezi nimi a s jejich jednotlivými sny a motivacemi. Pak ale film postupně zdegraduje v typickou přehlídku mělkých komických postaviček a akčních scén s jejich vychytanými gadgety. Velká šestka se prostě povedla. Půjčuje si výpravnost komiksu od Marvelu a míchá ji s disneyovskou dobrosrdečností. Příjemnou zábavu při sledování filmu Velká šestka online zdarma.

96 hodin: Zúčtování přehrát celý film online zdarma

1. února 2015 v 19:21 Thriller

Uplynuly přesně dva roky, co jsme se naposledy setkali s nezastavitelným Bryanem Millsem. Liam Neeson se po třech letech vrací jako Bryan Mills, kterému tentokráte zabijí (ex)manželku a vše vypadá, jako by zločin spáchal on. V jeho bytě byla totiž zavražděna jeho bývalá manželka Lenore a všechny stopy pochopitelně ukazují na něj. První film překvapil fungující jednoduchou zápletkou, akčním Bryanem a rychlým spádem. První díl také nebyl žádné veledílo, ale rozhodně jde o solidní zábavu, která má své místo v červených číslech filmových databází. Nutno říci, že lehká změna ústřední zápletky celé sérii dost prospěla a to, že se Mills musí vrátit do akce, tedy nepůsobí tak křečovitě a vynuceně.
Bryanová dcera Kim (Maggie Grace) je tak trochu ve vedlejší roli. Podruhé se stejným zvrhlým režisérem (Olivier Megaton). Jeho příjmení mnohé vysvětluje. Co už ale překvapit může, je to, že celé Zúčtování má docela slušnou atmosféru a svižné tempo. Z nových postav stojí za zmínku jediná. Detektiv Franck Dotzler (Forest Whitaker) je zahrán skvěle, ačkoliv jeho role je značně tuctová a předvídatelná. Akční scény vypadají choreograficky poněkud nepřehledně, ale původcem všeho zla není ani kamera ani přeházené obrázky ve storyboardu. Dáno je to z velké části i tím, že hlavní roli znovu ztvárňuje Liam Neeson, který už je se svým charakterem tak sžitý, že nemusí dělat vůbec nic.
Závěrečný film v sérii je rozhodně krok k lepšímu, ovšem trpí hloupými bojovými scénami. Ale nesuďme film podle střihu. Tím nejzásadnějším problémem je scénář. Něco tak hloupého a směšného v kinech nebylo celý minulý rok. Jednička byla jemně oldschoolová akční pecka, která nadělila spoustu divácké radosti. Jestliže jsem psal, že změna příběhu sérii prospěla, je to bohužel vykoupeno tím, že Bryan Mills už je de facto nezranitelný a dosahuje supermanovských rozměrů. Dobře budeme se tedy smát. O mnoho schopnějšího a řemeslo slušně zvládajícího Pierra Morela vystřídalo neurotické pako Olivier Megaton (Kurýr 3), jež vneslo do série chaos a akční neumětelství. Ale vtipnost a směšnost jsou dvě rozdílné veličiny. Takhle je to jednoduché a není na tom nic špatného, protože divák, který jde na tenhle typ bessonovky, právě tohle čeká.
Obavy většiny fandů ze zbytečnosti zakončení trilogie se tak úplně nepotvrdily. Jak jsem říkal, nechce to moc a bylo by z toho docela šlapající béčko, na které by byla radost se podívat. Zachraňuje to vyšetřovatel v podání skvělého Forresta Whitakera, ale i ten doplácí na šílené dialogy, které mu oba scénárističtí experti vložili do úst. Stručně řečeno trojka je horší než jednička a o něco lepší než dvojka (což není zas takové terno, protože to byla skutečně ultimátní kravina). Nám nezbývá než vám popřát hezkou zábavu při sledování filmu 96 hodin: Zúčtování online ke shlédnutí.

S láskou, Rosie celý film online

1. února 2015 v 18:49 Romantický

Nyní se dostává do kin romantická komedie S láskou, Rosie. Rosie (Lily Collins) a Alex (Sam Claflin) jsou kamarádi již od školky. Především by to měl být osudový příběh dvou lidí, kteří se dvanáct let tragicky míjejí, přestože jsou si souzeni (což je nám jasné od první minuty filmu). Nový britský snímek S láskou, Rosie je směsicí všeho, co si jen umíte představit. Nebo neumíte. Hned na Nový rok do kin vstupuje romantická komedie, ve které Sam Claflin a Lily Collins nedovedou zůstat pouhými přáteli.
Tyto drobné epizodky povětšinou fungují dobře, nejsou vulgární a je to podkresleno vhodnými odlehčenými songy. Hráli si spolu na pískovišti, vyprávěli si sny a prožívali spolu i svoje první lásky. Ti dva se znají už odmalička. Nejenom, že se znají, ale hrají spolu první housle. Jsou prostě kamarádi na život a na smrt, jak se říká. S romantickými komediemi je potíž v tom, že vesměs vypráví o tom stejném. Bohužel, ten globální osudový příběh míjejících se spřízněných duší funguje o poznání hůře. Abych to vysvětlil. S láskou, Rosie nás provádí nejen životy hlavních hrdinů, ale i jejich nejbližších. Jsou jako horská dráha. Fičí nahoru a pak se propadají dolů.
Celoživotní přátelé Alex a Rosie jsou odjakživa spřízněné duše. Důležité je, jestli nás dokážou rozesmát, dojmout či jinak citově zasáhnout. V knize možná je více času na vykreslení důvodů toho, proč ty vztahy začínají a proč končí, ale ve filmu z toho zbyla jen ohlodaná torza. A jak to tak bývá, až když je osud rozdělil, začali si uvědomovat, jak moc si byli blízcí. Zkráceně řečeno, jde hlavně o věčnou otázku, zda muž a žena mohou být "pouze" přátelé. To vše by měla doprovázet řada zábavných a veselých momentů z jejich životů. Následkem toho protagonisté působí spíše jako kreténi, kteří nejenže spolu nedokáží dvanáct let smysluplně vykomunikovat jednu holou větu. Celých dvanáct let sledujeme, jak se protloukají a doslova míjí jeden druhého. S láskou, Rosie je snímkem, který nás rozesměje, rozpláče, dojme, rozohní, ale i trochu znudí a donutí kroutit hlavou. Jak Rosie, tak Alex diváky rozesmějí, ale i rozpláčou. Jde o obyčejné lidi, kteří žijí své životy. Žijí je naplno a přes svoje partnery se dozvídají více sami o sobě. V škatulce romantických komedií může být snímek milým přírůstkem, i když díru do světa asi neudělá. Užijte si sledování filmu S láskou, Rosie online zdarma.

Mortdecai: Grandiózní případ online

1. února 2015 v 18:27 Komedie
Knižní předloha je známá, herci prvoligoví, žánr lupičské komedie vděčný. Hvězdný Johnny Depp si během let vybudoval jméno představitele originálních, excentrických postav. Scenáristická krize úspěšně pokračuje a má za následek to, že se na nás valí další a další adaptace úspěšných knih. Film Mortdecai s českým podtitulem Grandiózní případ nám představuje excentrického hlavního hrdinu Charlieho Mortdecaie (Johnny Depp). Deppův nejnovější film Mortdecai: Grandiózní případ, který dnes přichází do českých kin, v tomto ohledu dosahuje nového dna.
V titulní roli výstředního lorda se činí Johnny Depp a jeho půvabnou manželku představuje Gwyneth Paltrowová. Zní vám synopse děje zajímavě a jako vystřižená z nějakého dobrodružství Indiany Jonese nebo Tintina? Přesto jsou společné prvky zejména s Indianou Jonesem velmi silné. Obchodník a podvodník s uměním Charlie Mortdecai (Johnny Depp) dluží britské královně hodně peněz na daních. Americký režisér David Koepp, více uznávaný jako scenárista, prostě netrefil stylizaci, kterou zjevně ctí, leč necítí. Záminka ke sporu manželského páru je nicotná: mužův knír. Zápletka zase tuctová: točí se kolem honby za obrazem. Za vše pravděpodobně může naprostý anachronismus scénáře, který děj přenesl do současnosti, ale postavy svým chováním "zastydly" v retro-stylu. Režisérovi Davidu Koeppovi se podařilo film skvěle obsadit, herci se ale především pitvoří, čímž odkrývají scenáristické slabiny svých figur.
Reklamní kampaň slibovala velice nekorektní zábavu, ve výsledku však jde o velice slabý odvar "nekorektnějších" a lepších snímků. Mortdecai příjemně plyne, jenže neumí zacházet s filmovým časem. Odhlédneme-li od tohoto aspektu, dokáže být film, hlavně díky Johnnymu Deppovi, i poměrně zábavný. Z této perspektivy je pak Deppův Mortdecai jen další zoufale neoriginální figurou. Buď konverzační komedie, nebo crazy; režisér se však nedokázal rozhodnout, tudíž výsledný zážitek hraničí s otravnou veseloherní dietou. Pokud se týče ostatních postav, ty jsou zde víceméně jen jako nedůležití sekundanti, kteří Deppovi přihrávají na smeče, ale dobře se na ně přitom kouká. Snímek Mortdecai: Grandiózní případ je dalším příkladem adaptací knih s velkým potenciálem, který zůstal trestuhodně nevyužit. Charakteristika sporného kníru "jako bys měl na obličeji vagínu" je snad tím nejdrsnějším, co zazní v estrádním pásmu. Koho z diváků ale Deppův komediální trik dosud neomrzel, může se pro něho Mortdecai: Grandiózní případ stát přinejmenším snesitelnou podívanou. Přejeme spoustu dobré zábavy při sledování filmu Mortdecai: Grandiózní případ online ke shlédnutí.

Hacker / Blackhat (2015) online celý film

1. února 2015 v 18:00 Thriller
Šest let trvalo, než se klasik Michael Mann přihlásil o slovo. Mlčení prolomil moderním thrillerem ze světa kyberzločinců a jedniček a nul. Napínavý thriller? Spíš natažená parodie žánru, která vymetá všechna klišé. Zatím neznámý počítačový expert ochromil jadernou elektrárnu v Číně a tajné služby si nevědí rady. Když pominutu podivně vizualizované hackování, při kterém sledujeme v počítačích běhající data, nastavuje úvod filmu celkem nosnou premisu. Brzy ale dojdou k tomu, že akci podnikl pomocí kódu, který kdysi vyvinul nadaný Nicholas Hathaway. Chen proto se svolením čínských špiček odjíždí se svou sestrou do USA, kde si vyžádá jako odborného konzultanta odsouzeného hackera Hathawaye.
Hrozba kyberterorismu pro nás tedy není nepředstavitelná a od vykradených cloudů je k narušení chodu jaderné elektrárny jen kousek. Tvůrci totiž poslali krále hackerů jako spásnou posilu do mezinárodního vyšetřovacího týmu rovnou z vězeňské cely, což je už hodně obehraná obezlička. Největší událostí filmu Hacker je to, že se s ním na plátna kin po dlouhých šesti letech vrací mnohými uznávaný Michael Mann. Útok může vyšetřit jeden jediný člověk na světě, geniální hacker Hathaway (Chris Hemsworth), momentálně zavřený ve vězení. Dnes už víme, že americká kritika Hackera přijala průměrně a hodnocení relevantního počtu diváků na databázích není dosud nikterak průkazné. Nečekejte tedy žádnou strhující jízdu, ba naopak si myslím, že autor natočil přesně to, co chtěl. Účelové postavičky postupují od stopy ke stopě, většinou za pomoci urputného hackování.
Hacker je tak filmem, který není typický Hollywood s krátkou dějovou odbočkou v Šanghaji, ale regulérním globálním thrillerem mířícípochopitelně na globální trh. Jistě, Mann je už od Pevnosti pokládán za akčního specialistu, jenže v Hackerovi ani po téhle stránce nic moc nepředvede. Naprostým vrcholem pak je akce, jíž tu také bohužel není bůhvíjak mnoho, když už se na ni ale dostane, je se nač dívat. Celému filmu kralují závěrečná scéna, ve které se hrdina se záporákem hledají v rozlehlém davu plném tance a hudby, a několik přestřelek. Akce však neprobíhá jen ve staromódním stylu, ale i v digitálním světě a s tím se Mann ujal vizuálně slušně nápaditě. Načechrané vaty je zde tolik, že by uživila celou armádu střihačů, a podstata spiknutí vypadá jako parodie, kdyby nebyla k pláči.
Jasnou hvězdou Hackera je titulní Chris Hemsworth, který svému charakteru dodává nepopiratelné charisma a dělá z něj sympaťáka. Mann se v Hackerovi opět pořádně rozmáchl a své hrdiny vyslal do Los Angeles, Hong Kongu, Jakarty nebo Kuala Lumpur. V kontextu jeho filmografie se tak zařadí mezi výborné záležitosti, které si ale asi mockrát v budoucnu pouštět nebudete. Hacker je tuctový žánrový destilát, který nenabízí zajímavý děj nebo hrdiny, kterým by stálo za to fandit. Přejeme hodně zábavy u nového filmu Hacker online ke shlédnutí.

Birdman (2014) online celý film zdarma

1. února 2015 v 17:28 Drama

I kdyby žádnou z devíti nominací na Oscara za rok 2014 film Birdman neproměnil (což je zcela nepravděpodobné), zůstane největším filmovým zážitkem uplynulé sezóny. Pokud jste už četli režisérův profil, tak už tušíte jakým martýriem si před natáčením musel projít, jen ve zkratce připomenu, že jeho poslední film skončil komerčním debaklem. Množství kritických ocenění, dva Zlaté glóby a devět oscarových nominací stihl od loňské premiéry na festivalu v Benátkách posbírat pátý celovečerní film mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua.
Film vychází z divadelní hry, která vznikla pospojováním populárních povídek z konce 70. let, které publikoval časopis Esquire. Hlavní hrdina, herec Riggan Thomson ve skvělém podání nádherně stárnoucího Michaela Keatona, je z rodu těch, jimž hvězdná kariéra zabránila v umělecké tvorbě. Každá scéna je natočená jako jeden krátký film a konec každé epizody je ukončený šikovně tak, že plynule přejde do další epizody. Ještě se dá v kině žasnout. Birdman, který právě míří do našich kin, je jasný oscarový favorit, ale i bez trofejí by zůstal lahůdkovým vítězem roku 2014. O to usilovněji se Riggan snaží nejen této zapšklé ženské a celému světu, ale především sám sobě dokázat, že to ještě může být i jinak.
Každý herec ale přeci touží po charakterních rolích, za něž se získávají Oscary a tak se i on rozhodl tuto svazující komiksovou škatulku opustit. Pro zajímavost Hitchcock takhle natočil před několika desetiletími film Provaz. Rozdíl je v tom, že tvůrci v Birdmanovi samozřejmě stříhají, ale dělají to tak, aby to nebylo vidět. Iňárritu vypráví napohled stejně lehce, jako dýchá, takže i nadpřirozené okamžiky Birdmana včleňuje do příběhu naprosto samozřejmě. To vše s humorem místy černým jako noc a s nesmírně přirozenou schopností vyprávět víc než slovy obrazem. Po více jak dvaceti letech od této chvíle se Riggan snaží vzkřísit svou pohaslou slávu. Věří, že mu k tomu může dopomoci realizace divadelní hry Raymonda Carvera.
Ruší jen nepatrné detaily: už trochu otřepaný souboj s "druhým já" pomocí dialogu a příliš dlouho tušená pointa. Jednapadesátiletý režisér říká, že do scénáře promítl hodně ze sebe samého a krize středního věku, již velmi silně pociťoval. Alejandro Gonzáles Iñárritu znovu potvrzuje, že je jedním z nejbytostnějších a nejoriginálnějších filmařů současnosti. Scénář působí velmi ambivalentně v tom, jak má která scéna vyznívat. Kolik z těch devíti nominací nakonec Birdman promění, se uvidí ke konci února. Ano, Birdman klade na divákovo soustředění vyšší nároky, ale odměna rozhodně stojí za to. Včetně smíchu. Toho vám přejeme hodně při sledování filmu Birdman online ke shlédnutí.