Exodus: Bohové a králové online ke shlédnutí

12. ledna 2015 v 19:34 |  Historický

V desítkách zemí už se hraje, u nás jde film Exodus: Bohové a králové online do kin na Boží hod. Po oscarovém Gladiátorovi přichází Ridley Scott s dalším historickým velkofilmem, tentokrát podle biblické předlohy. Jestli Ridley Scott necílil očekávaným eposem přímo na zlatou sošku, tak si určitě chtěl alespoň zavzpomínat na doby oscarového Gladiátora. Panoramatické celky egyptských staveb střídají velké detaily slzících očí či mluvících hlav. To je vše. Když se to vezme kolem a kolem, Ridleymu Scottovi se povedl dát dohromady doslova dream-team. Exodus: Bohové a králové online ke shlédnutí kulhá ve scénáři (výstavba děje, dialogy) a ve stopáži.
Už čtyři sta let jsou Hebrejci otroky Egypťanů. Budují jejich města, staví jejich sochy a jsou pohřbíváni v hromadných hrobech bezejmenných. Snímek je už od začátku, kdy si nasadíte 3D brýle, vizuálně velmi efektní a monumentální. Legendární biblická postava Mojžíše svým dramatickým životem i osudovým posláním inspirovala k umělecké reflexi mnoho tvůrců. Události se vrší jedna na druhou, aniž by říkaly cokoliv zajímavého, či jakkoliv neotřelého. Na první dojem je film poutavý, na druhý už začíná trochu nudit a po hodině a půl se ptáte, jestli je to za trest. Navíc Exodus: Bohové a králové online ke shlédnutí trpí velikášstvím i co do rozsahu, takže než se došourá ke scénám efektnějším, produkuje velice únavný kronikářský popis. Ze začátku to vypadá slibně. Patnáct tisíc egyptských vojáků, vedených téměř bratry, ale rozhodně dobrými kámoši na život a na smrt Mojžíšem a Ramsesem, zaútočilo na vojenský tábor Chetitů. Christian Bale se sice snaží, seč může, a jakž takž příběhovou hluchotu dokáže svým herectvím ozvláštnit, ale i přesto je většina filmu asi tak zábavná, jako čtyřicet let cesty přes poušť. Po vizuální stránce mu není co vytknout a ačkoliv 3D zpracování vůbec nefandím, Exodus: Bohové a králové online ke shlédnutí se v tomhle povedl skvěle.
Dvou a půl hodinový Exodus: Bohové a králové online ke shlédnutí zdarma není tak omračující, fascinující a pohlcující, jak mnozí předpokládali. Scott si přidá ještě jednu "gladiátorskou" jízdu, než jde do finále, které proti vžitým představám trochu pozměnil. A tak jsme svědky toho, jak se vyslanec faraona Mojžíš při své cestě do Pitómu setká s Hebrejcem Nunem, který mu sdělí pravdu o jeho skutečných kořenech. I rozporuplně přijaté Království nebeské je oproti filmu Exodus: Bohové a králové online ke shlédnutí skvost. Poté, co Aronofského Noe nepříliš slavně dopádloval na Ararat, přichází o něco razantněji Mojžíš, aby vyvedl svůj lid z egyptského otroctví. Ovšem - fanoušci nechť prominou - už Gladiátor byl silně nadhodnocený a z výpravných dobových fresek si režisér udělal trvalou šablonu. Ridley Scott sice dělá, co umí, ale tentokrát převratnými nápady (kromě personifikace Boha) zrovna nehýří. Ovšem na to, že nás Ridley vláčí předvídatelnou "pouští" dlouhých 151 minut, jsou slušný úvod, slušný závěr, hezký vizuál a schopní herci docela málo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama