Hobit: Bitva pěti armád (2014) online ke shlédnutí

23. prosince 2014 v 21:30 |  Dobrodružný

Třináct let uplynulo od chvíle, kdy nás novozélandský režisér Peter Jackson poprvé vzal na výlet do Středozemě. O půlnoci ze středy na čtvrtek zaplní kina v Česku první fanoušci prahnoucí po posledním Hobitovi. Dočkají se bojových scén, ale i slzení na pokračování. Ve velkoryse pojaté fantasy Hobit: Bitva pěti armád online ke shlédnutí završil Peter Jackson tolkienovskou trilogii s varovně vztyčeným prstem. Hordy fantaskních bytostí nezapřou svůj digitální původ. Černočerno, občas záblesk ohně; to jsou barvy snímku Hobit: Bitva pěti armád online, který uzavírá mohutnou trilogii podle nevelké stejnojmenné knihy J. R. R. Tolkiena. Jedná se především o titulní "Bitvu pěti armád", spočívající v tom, že se spolu strašlivě mlátí tisíce humanoidů a vždycky, když to začne být nudné, objeví se najednou další armáda. Jednoznačně nejzajímavější postavou je titulní Pytlík, který jediný má trochu složitější motivace a není úplně jasné, co a proč bude dělat. Po třinácti letech a šesti filmech se zdá, že i Peter Jackson si už od hobitů a trpaslíků rád odpočine.
Hobit: Bitva pěti armád online ke shlédnutíje Jacksonův dárek pod stromeček, určený samozřejmě především fanouškům předchozích filmů. Bitva pěti armád je tak prequelem k apokalypse fiktivní Středozemě, v níž žili dosud v relativním míru národy elfů, trpaslíků, lidí i hobitů. Galadriel do Tolkienovy Středozemě patří, zatímco ušatá akční hrdinka je úlitbou většinovému diváckému vkusu, bažícímu po milostné zápletce. Král bez království se onehdy s dvanácti trpasličími společníky, čarodějem Gandalfem a hobitem Bilbem vydal na pouť k Ereboru. Protože žijeme v politicky korektní době, Bilbo ani v "bitevním" dílu svůj meč nepoužívá. Je to prokládáno o něco komornějším soubojem několika hlavních trpaslíků a elfů s několika hlavními skřety, který je značně méně zábavný. Postavy Legolase a Tauriel v ději knižního Hobita nebyly a scenáristé je sem implantovali. Samotná bitva je rozdělena do několika lokací. Zřejmě proto, aby nepůsobila po čase monotónně.
Že Bitva pěti armád nespadla na úroveň lepší videohry, má několik dobrých důvodů. Koncept segmentace jedné známé literární předlohy do více filmů je relativně novou produkční strategií. Dokonce by stačilo jen někde maličko přidat a jinde maličko ubrat, a třetí Hobit: Bitva pěti armád online ke shlédnutí zdarma by mohl docela slušně fungovat jako úplně samostatný film. V závěru umírá několik zásadních postav, ale s vámi to nic moc nedělá. Těch důvodů je více.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama