Dva dny, jedna noc (2014) online ke shlédnutí

23. prosince 2014 v 19:58 |  Drama


Nejnovější film bratří Dardennů, Dva dny, jedna noc online, je dalším přírůstkem do bohatého katalogu sociálních dramat této mimořádně úspěšné belgické nezávislé dvojice. Jejich snímky mají většinou jednoduché, civilní názvy a podobná je i jejich struktura vyprávění. Nesnaží se o nějakou typizaci hrdinů z okraje společnosti, ale vždy je zajímá konkrétní lidský osud. Dva dny, jedna noc online ke shlédnutí mají jasně a zřetelně vystavěnou dramatickou linku. Jejich styl by se dal označit jako strohý, nezúčastněný, založený pouze na pozorování faktů. Sociální drama je vlastně lákavým a atraktivním žánrem. Velice snadno jím můžete zobrazit zkaženost a povrchnost moderního světa. Když necháte pod vlivem životních těžkostí své hrdiny trpět, očistcem tak projdou také jejich diváci.
Dva dny, jedna noc online ke shlédnutí je velmi realisticky a důmyslně natočené drama, jehož největší síla tkví v bezprostřednosti a naprosté přirozenosti zobrazeného boje hlavní hrdinky za své pracovní místo. Sandra pracuje v továrně na solární panely. Nedávno prodělala nervové zhroucení (jehož příčiny nejsou ve vyprávění osvětleny) a po zotavení se z depresí se vrací se zpět do zaměstnání. Situaci, v níž se Sandra ocitla, vykresluje Marion Cotillard autenticky a ve velkém dramatickém oblouku. Výraz její tváře jasně říká, byla a jsem závislá na Xanaxu, mám dvě malé děti a manžela, který ze svého platu sám hypotéku na domek na maloměstě neutáhne. Sandru čeká nelehká úloha přesvědčit svého nadřízeného a předevšém své kolegy, aby jí před odměnou dali přednost. Čím blíže je film svému vyústění, tím jsou tyto vnitřní souboje působivější. Film Dva dny, jedna noc online také prezentuje moderní svět jako prostor, ve kterém není místo pro každého. Jednotlivé scény nefixují diváckou pozornost výhradně na hrdinku a její situaci, ale sledují také její kolegy, které žádá o hlas.
Samotné vrcholení zamaže svou výpovědní silou většinu neduhů z minulého odstavce. Kdo ví, co by se ale stalo, kdyby se Dardennové nemohli opřít o Marion Cotillard. Jinak výborně natočené scény v druhé polovině filmu kvůli tomu přicházejí o sílu nasbíranou v té první. A kvůli oné neoddiskutovatelné kvalitě mu možná rádi odpustíte i ty lehké přešlapy v zobrazení Sandřiny cesty zpátky do práce. Konečné rozhodnutí o Sandřině osudu je tímto spletivem spíše pracovních než mezilidských vztahů ovlivněno. Bratři Dardennové jsou daleci toho, aby zakončili své komorní, ale silné drama klasickým filmovým happyendem a ani zbytečně neprovokují depresivní bezvýsledností. Struktura snímku je poměrně jednoduchá, lineární: divák sleduje kombinaci osobních rozhovorů protagonistky s kolegy a scén jejího osobního boje se situací, ve které se ocitla. Film Dva dny, jedna noc online ke shlédnutí zdarma je koláží motivů, které se vztahují k realitě současného světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama