Prosinec 2014

Hobit: Bitva pěti armád (2014) online ke shlédnutí

23. prosince 2014 v 21:30 Dobrodružný

Třináct let uplynulo od chvíle, kdy nás novozélandský režisér Peter Jackson poprvé vzal na výlet do Středozemě. O půlnoci ze středy na čtvrtek zaplní kina v Česku první fanoušci prahnoucí po posledním Hobitovi. Dočkají se bojových scén, ale i slzení na pokračování. Ve velkoryse pojaté fantasy Hobit: Bitva pěti armád online ke shlédnutí završil Peter Jackson tolkienovskou trilogii s varovně vztyčeným prstem. Hordy fantaskních bytostí nezapřou svůj digitální původ. Černočerno, občas záblesk ohně; to jsou barvy snímku Hobit: Bitva pěti armád online, který uzavírá mohutnou trilogii podle nevelké stejnojmenné knihy J. R. R. Tolkiena. Jedná se především o titulní "Bitvu pěti armád", spočívající v tom, že se spolu strašlivě mlátí tisíce humanoidů a vždycky, když to začne být nudné, objeví se najednou další armáda. Jednoznačně nejzajímavější postavou je titulní Pytlík, který jediný má trochu složitější motivace a není úplně jasné, co a proč bude dělat. Po třinácti letech a šesti filmech se zdá, že i Peter Jackson si už od hobitů a trpaslíků rád odpočine.
Hobit: Bitva pěti armád online ke shlédnutíje Jacksonův dárek pod stromeček, určený samozřejmě především fanouškům předchozích filmů. Bitva pěti armád je tak prequelem k apokalypse fiktivní Středozemě, v níž žili dosud v relativním míru národy elfů, trpaslíků, lidí i hobitů. Galadriel do Tolkienovy Středozemě patří, zatímco ušatá akční hrdinka je úlitbou většinovému diváckému vkusu, bažícímu po milostné zápletce. Král bez království se onehdy s dvanácti trpasličími společníky, čarodějem Gandalfem a hobitem Bilbem vydal na pouť k Ereboru. Protože žijeme v politicky korektní době, Bilbo ani v "bitevním" dílu svůj meč nepoužívá. Je to prokládáno o něco komornějším soubojem několika hlavních trpaslíků a elfů s několika hlavními skřety, který je značně méně zábavný. Postavy Legolase a Tauriel v ději knižního Hobita nebyly a scenáristé je sem implantovali. Samotná bitva je rozdělena do několika lokací. Zřejmě proto, aby nepůsobila po čase monotónně.
Že Bitva pěti armád nespadla na úroveň lepší videohry, má několik dobrých důvodů. Koncept segmentace jedné známé literární předlohy do více filmů je relativně novou produkční strategií. Dokonce by stačilo jen někde maličko přidat a jinde maličko ubrat, a třetí Hobit: Bitva pěti armád online ke shlédnutí zdarma by mohl docela slušně fungovat jako úplně samostatný film. V závěru umírá několik zásadních postav, ale s vámi to nic moc nedělá. Těch důvodů je více.

Noc v muzeu: Tajemství hrobky (2014) online

23. prosince 2014 v 21:08 Fantasy

Třetí fantasy komedie rutinéra Shawna Levyho není ničím jiným než pokračováním jednoho a téhož. Příjemně dobrodružné retro jako z Indiany Jonese slibuje v úvodu třetí Noci v muzeu konečně změnu - leč naděje nevydrží. Před Vánoci do kin přichází třetí a zřejmě i poslední příběh o tom, že noc v muzeu: Tajemství hrobky online nemusí být jen mokrým snem učitelek dějepisu. Znovu je tu stále stejný Ben Stiller a parta jeho v noci stále stejně ožívajících muzeálních kámošů, kteří se v sotva znatelném příběhu motají kolem mystické zlaté staroegyptské desky. Výsledky Levyho tvorby většinou vypadají jako rychlý koktejl od pejska a kočičky z výkonného mixéru. Problém je, že se na plátně nic zvláštního neděje. Efekty ani fantazie tentokrát na plné obrátky nejedou.

Noc v muzeu: Tajemství hrobky online ke shlédnutí

Zápletka se tentokrát odpichuje od zjištění, že deska, která v noci oživuje muzejní exponáty, začíná jaksi hnít, a to je potřeba řešit. Všechno kolabuje, všichni se začínají chovat ujetě, něco se někde stalo, ale nikdo neví pořádně co, takže je problém to napravit. Řešení se nachází v egyptské expozici Královského muzea v Londýně. Ovšem daleko otravnější je výchovná linie, v jejímž rámci vezme Stillerův hrdina svého nezdárného synka na výpravu do Londýnského muzea. Lehké osvěžení přináší rytíř Lancelot, respektive půvabný kontrast jeho ostrovní angličtiny s archaicky květnatým slovníkem, který však dabovaná verze zruší.
Komerčně úspěšná série Shawna Levyho se v žádném díle nevyznačovala propracovanými scénáři. Fanoušky potěší návrat téměř všech hrdinů z předchozích dílů. Stiller dospěl k názoru, že je tak dobrý, aby si zahrál dvojroli. Vrátí se i Robin Williams coby Theodore Roosevelt, jehož závěrečné loučení je (vzhledem ke kontextu) jednou z mála skutečně důstojných scén. Když někdo (tak jako Shawn Levy) dokáže na jednom bijáku vydělat půl miliardy, může si příště bez rozpaků říct o slušný rozpočet a ukázat na hvězdy, které by chtěl mít na place. Opulentní rozpočet, prima výchozí nápad, skvělí herci, blbý scénář, omílající neinvenčně totéž a nudná režie - to je závěrečná Noc v muzeu: Tajemství hrobky online. Závan Indiany Jonese při flashbacku z vykopávek je asi nejlepším momentem celého filmu. Tak takový je film Noc v muzeu: Tajemství hrobky online ke shlédnutí.

Šéfové na zabití 2 (2014) online ke shlédnutí

23. prosince 2014 v 20:25 Komedie

Komedie Šéfové na zabití 2 online, která právě vstupuje do českých kin, se spíše než přímému pokračování podobá lehce přestřihané první verzi. Výměna režiséra a jeden chybějící šéf. To je v kostce jediná změna, která se oproti původní sestavě udála. Jistě, zazní tu pár vtipných průpovídek včetně poučky, že americký sen se už dávno vyrábí v Číně, bohužel Šéfů na zabití 2 se zahraniční zakázka netýká. Pánská jízda; tak se přezdívá módnímu podžánru, který Šéfové na zabití 2 online reprezentují. Nechybí ani sexuální zvrhlice a zubařka Julie (Jennifer Anniston) a v base zavřený ranař a šílený šéf v podání Kevina Spaceyho. Ve filmu Šéfové na zabití 2 online ke shlédnutí se setkáme nejen se starými známými protřelými vrahy a zločinci, ale i novými tvářemi. Ke scenáristům prvního dílu, Johnu Francisovi Daleymu a Jonathanovi Goldsteinovi se kromě Anderse přidal ještě jeho dvorní scenárista John Morris.
S Nickem, Dalem a Kurtem jsme seznámili před třemi lety, kdy měli tak trochu trable se svými šéfy a údajně se účastnili pouličních závodů v Toyotě Prius. Nick, Kurt a Dale se po úspěšném absolvování předchozích peripetií rozhodli založit vlastní firmu. V pokračování Šéfů na zabití už nejde primárně o šéfy. Chlapci mají svou firmu, která vyrábí sprchové hlavice. Zvláštní změnou prošla postava Kurta (Jason Suideikis). Ve dvojce se zdá mnohem pitomější než v původním filmu.
Říká se, že dvakrát se do jedné řeky vstupovat nemá. Ve filmovém byznysu se tím ale skoro nikdo neřídí. V pokračování Šéfů je rozhodně několik nezapomenutelných gagů a jako celek film drží pohromadě. Všechny scény s Jennifer Anniston (je jich žalostně poskrovnu) se opět povedly. Režisér Sean Anders poměrně zdařile zachoval styl i náboj z jedničky. Šéfové na zabití 2 online ke shlédnutí jsou důstojným následovníkem vtipné jedničky. I když na postu režiséra došlo k výměně, styl snímku zůstal téměř identický a to je dobře. Příště zaměřit trochu více pozornosti na disciplínu a ucelenost a bude to ještě lepší. I když pomineme fakt, že název filmu s dějem tentokrát tak úplně nekoresponduje, zůstává otázkou, zda bylo vůbec nutné toto pokračování divákům servírovat. Druzí Šéfové tedy rozhodně nemuseli vzniknout a podzimní kino nabídka by o nic zásadního nepřišla. Šéfové se vrací takřka v plné sestavě, ale ztratili své nejsilnější zbraně. Zamýšlená překvapení nepřekvapují, vtipu povážlivě ubylo a nebýt trefných vedlejších rolí, není vlastně kde brát.

Dva dny, jedna noc (2014) online ke shlédnutí

23. prosince 2014 v 19:58 Drama


Nejnovější film bratří Dardennů, Dva dny, jedna noc online, je dalším přírůstkem do bohatého katalogu sociálních dramat této mimořádně úspěšné belgické nezávislé dvojice. Jejich snímky mají většinou jednoduché, civilní názvy a podobná je i jejich struktura vyprávění. Nesnaží se o nějakou typizaci hrdinů z okraje společnosti, ale vždy je zajímá konkrétní lidský osud. Dva dny, jedna noc online ke shlédnutí mají jasně a zřetelně vystavěnou dramatickou linku. Jejich styl by se dal označit jako strohý, nezúčastněný, založený pouze na pozorování faktů. Sociální drama je vlastně lákavým a atraktivním žánrem. Velice snadno jím můžete zobrazit zkaženost a povrchnost moderního světa. Když necháte pod vlivem životních těžkostí své hrdiny trpět, očistcem tak projdou také jejich diváci.
Dva dny, jedna noc online ke shlédnutí je velmi realisticky a důmyslně natočené drama, jehož největší síla tkví v bezprostřednosti a naprosté přirozenosti zobrazeného boje hlavní hrdinky za své pracovní místo. Sandra pracuje v továrně na solární panely. Nedávno prodělala nervové zhroucení (jehož příčiny nejsou ve vyprávění osvětleny) a po zotavení se z depresí se vrací se zpět do zaměstnání. Situaci, v níž se Sandra ocitla, vykresluje Marion Cotillard autenticky a ve velkém dramatickém oblouku. Výraz její tváře jasně říká, byla a jsem závislá na Xanaxu, mám dvě malé děti a manžela, který ze svého platu sám hypotéku na domek na maloměstě neutáhne. Sandru čeká nelehká úloha přesvědčit svého nadřízeného a předevšém své kolegy, aby jí před odměnou dali přednost. Čím blíže je film svému vyústění, tím jsou tyto vnitřní souboje působivější. Film Dva dny, jedna noc online také prezentuje moderní svět jako prostor, ve kterém není místo pro každého. Jednotlivé scény nefixují diváckou pozornost výhradně na hrdinku a její situaci, ale sledují také její kolegy, které žádá o hlas.
Samotné vrcholení zamaže svou výpovědní silou většinu neduhů z minulého odstavce. Kdo ví, co by se ale stalo, kdyby se Dardennové nemohli opřít o Marion Cotillard. Jinak výborně natočené scény v druhé polovině filmu kvůli tomu přicházejí o sílu nasbíranou v té první. A kvůli oné neoddiskutovatelné kvalitě mu možná rádi odpustíte i ty lehké přešlapy v zobrazení Sandřiny cesty zpátky do práce. Konečné rozhodnutí o Sandřině osudu je tímto spletivem spíše pracovních než mezilidských vztahů ovlivněno. Bratři Dardennové jsou daleci toho, aby zakončili své komorní, ale silné drama klasickým filmovým happyendem a ani zbytečně neprovokují depresivní bezvýsledností. Struktura snímku je poměrně jednoduchá, lineární: divák sleduje kombinaci osobních rozhovorů protagonistky s kolegy a scén jejího osobního boje se situací, ve které se ocitla. Film Dva dny, jedna noc online ke shlédnutí zdarma je koláží motivů, které se vztahují k realitě současného světa.