Železná srdce / Fury (2014) online ke shlédnutí

24. listopadu 2014 v 19:39 |  Akční

Brad Pitt velící opancéřované Fúrii vjel do rozbahněného pole, aby nám ukázal příběhem hrdinným jak náckům natrhnout nejen zadní kmínky. Železná srdce online ukazují válku tankovými průhledy. Nevypráví silný příběh, ale běžnou rutinu jedné z mnoha tankových posádek. Příběh, který ukazuje, jaká válka byla, jaký to byl pocit se jí účastnit. Ani válečná romance, ani válečná komedie, ani válečný thriller. Snímek Železná srdce online s Bradem Pittem, který právě vstupuje do našich kin, si nepomáhá berličkami. Čtyři z tanku a Brad Pitt v syrovém filmu z konce druhé světové války v Německu, který naturalisticky vyobrazuje její hrůzy i akčně baví. Film Železná srdce online ke shlédnutí klade důraz na naturalistické pozastavování se nad detaily válečné vřavy a a hlavně na propracovanost dlouhých akčních scén. Jednotce hrdinů z tanku jménem Fury dokonce není dopřáno ani zažít svůj velký hollywoodský příběh.
Píše se duben 1945 a všichni cítí, že konec války už se blíží. Němci ale ještě na mnoha místech fronty mohutně vzdorují. Válečný veterán Wardaddy prošel se svou posádkou bojišti ve Francii, Belgii i v Africe a slíbil jí, že ji přivede domů živou. Hlavní postavu sice představuje miláček paní a dívek Brad Pitt, přesto Železná srdce ke shlédnutí patří spíše k typu podívané, jaký vyhledávají muži. Hlavní postavou Železných srdcí je válka sama. Surová a syrová, špinavá, krutá, přitom jistým způsobem nezúčastněná. Reportážním pojetím se Železná srdce online ke shlédnutí tak trochu podobají kronice Bratrstvo neohrožených - a také snahou o historickou věrnost. Kruté, surové, nelítostné a destruktivní povaze války se vojáci snaží vzdorovat různě. David Ayer hrůzy války (roztrhání vojáci na kusy, hořící těla) ukazuje v plné plasticitě, kterou mu eRkový rating dovoluje. Válka v jeho podání je procedura či práce, kterou je třeba vykonat. Pokud možno dobře, rychle a úspěšně. Ve finále bude jejich tank typu Sherman s názvem Fury (Fúrie) čelit početní přesile o síle asi 300 mužů. Norman si postupně získává přízeň a úctu svých spolubojovníků a tím i své pevné místo v posádce tanku.
Plusem filmu jsou dobře napsané dialogy, stručné a nepatetické, solidně odpovídajícím úrovni diskuse uprostřed tankové bitvy. Brad Pitt jako drsný voják se smyslem pro spravedlnost a empatií. Ano, je to masakr, nic pro slabší žaludky, nicméně masakr, který se neschovává za žádné falešné ornamenty. Oscar z toho asi nebude, ale to nic neubírá na síle tohoto explozivního válečného dramatu, v němž se obnažují lidské charaktery a vyjevuje se jejich síla. Film Železná srdce online jsou v řadě ohledů uvězněna mezi zevšedněním a ozvláštňováním na poli úžeji žánrového filmu a obecněji filmu hollywoodského. Můžete tedy pozorovat vývoj od běžných válečných střetů k těm komplikovanějším, nebezpečnějším a hůře řešitelným. Snaha nahrazovat eliminaci některých potenciálně atraktivních prvků ovšem v důsledku směřuje k volbám jiných potenciálně atraktivních prvků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama