Pohádkář (2014) online ke shlédnutí

24. listopadu 2014 v 19:17 |  Romantický

Tři ženy (Aňa Geislerová, Eva Herzigová, Anna Linhartová) jako vodítko k obrazu muže dvou tváří (Jiří Macháček) v adaptaci předlohy Báry Nesvadbové. Pohádkář online je propagován hlavně skrze filmový milenecký pár Jiří Macháček-Eva Herzigová a jméno slavné modelky. Od režiséra formátu Vladimíra Michálka by se dalo očekávat, že se vůči brakovému základu filmu Pohádkář online vymezí s jistou mírou poťouchlosti a podvratnosti. Michálek s kameramanem Martinem Štrbou kouzlí s digitální kamerou a dodávají snímku stylistické atributy pravého noir filmu. Už jen sama informace, že se zfilmování knihy Barbary Nesvadbové Pohádkář ujal Vladimír Michálek, vypadala ze začátku spíš jako vtip.
Vztahový mnohoúhelník má tři klíčové postavy: Jiřího Macháčka v roli muže, jenž pod různými jmény vede souběžné existence se dvěma ženami, ztvárněnými Evou Herzigovou a Aňou Geislerovou. Děj, který je nám přibližován prostřednictvím flashbacků do minulosti, je uvozen pátráním po totožnosti mrtvoly, kterou čerstvě vyplavilo říční koryto. V jednom z partnerských životů fungoval jako Mára, v druhém jako Kamil. Kvůli tomu jsou obě ochotné přivírat oči nad tím, že v případě jejich milého jde, jak se ukáže, o podvodníka, který dluží, kam se podívá. Třetí ženou, jež vnáší do vyprávění svůj pohled na postavu Máry, je jeho pubertální dcera Lenka. Vyšetřovatel je exponován trochu jako postava z noirových detektivek. Vzácná krevní skupina zúží okruh hledaných na tři. Jedním z nich by mohl být Marek Freubert. Aby neměl Macháček příliš velkolepé sólo, zaměří se režisér i na filmovou postavu Matěje Hádka, tedy na detektiva, který je Macháčkovým protikladem. Advokátka Dana platí například za svého otevřeně podvádějícího milence enormní dluhy za exekuce.
Vůbec je film Pohádkář online ke shlédnutí uměle a studeně dekorativní za každé situace, dokonce i v hysterických scénách. Snaha o spojení erotiky s thrillerem bez sebemenšího nadhledu selhává na obou stranách. Snímek do kin doprovází slogan "moderní love story", který je třeba brát vzhledem k obsahu vyprávění ironicky. Jiří Macháček i Aňa Geislerová představovali pro režiséra sázku na jistotu a svých rolí se zhostili dle očekávání dobře. Kamera Martina Štrby je opět prvotřídní, střihy a skoky v čase do minulosti a zpět nenásilné, pochopitelné. Pohádkář online ke shlédnutí může působit dost depresivně. Těm, kteří mají rodinu za základ státu, nedotknutelný a jediný správný model společnosti, přivodí snímek docela silnou kocovinu. Zkrátka a jednoduše, buď vás vztahové téma determinovaných rodin zajímá a zasahuje, nebo nikoli. Na to, aby zaujal cílovou skupinu čtenářek předlohy, je film pravděpodobně vyprávěn příliš chladně a komplikovaně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama