Listopad 2014

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část online

26. listopadu 2014 v 19:35 Dobrodružný

Film Hunger Games: Síla vzdoru 1. část se stal letos komerčně nejúspěšnější novinkou v severoamerických kinech. Nezničitelná Katniss Everdeenová je zase zpátky, ale nemá pořádně, co říci ani komu napráskat. Třetí snímek z akční série Hunger Games: Síla vzdoru 1. část online ke shlédnutí je tak výrazně úspěšnější než dosavadní nejnavštěvovanější film roku, jímž byl Transformers: Zánik. Třetí díl Hladových her nebo přesněji jeho první část tedy berte jako natažený, dvouhodinový prolog k vyvrcholení celého příběhu v podobě závěrečné bitvy. Režisér Francis Lawrence koncipuje první část závěrečného dílu série jako mix tahů a protitahů tradičních protivníků, zarámované temnějším a drsnějším vizuálem. Oscarová Jennifer Lawrenceová (Terapie láskou) už nebojuje jenom za sebe, ale stává se ikonou nového Panamu.
Dějištěm Hunger Games: Síla vzdoru 1. část online jsou trosky bývalé Severní Ameriky, kde se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti kraji. Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) byla z Her čtvrtstoletí zachráněna skupinou rebelů, kteří se postavili na odpor proti Kapitolu, ovládanému prezidentem Snowem. Prezidentka 13. kraje Alma Coin má spolu s přeběhnuvším architektem her Plutarchem Heavensbeem pro Katniss úkol. Katniss vyjedná pro Peetu a další, jež byli v aréně zajati, imunitu pro případ, že by byl Kapitol poražen a stává se Reprodrozdem. Katniss je ale přitom pod neustálým tlakem, který se odráží na její psychice. Kapitálním přírůstkem do staré party je pak Julianne Mooreová, která s přehledem koučuje třináctý kraj a postupně začíná věřit, že to Katniss přece jen dokáže.
Teenagerské dystopie, odehrávající se v orwellovském světě Velkého bratra, jsou v současnosti v kurzu. Nečekejte ale od filmu Hunger Games: Síla vzdoru 1. část online přílišnou sofistikovanost, tohle opravdu není politické drama, spíš pokus o to charakterové. Bez té efektní koncovky se režisér Francis Lawrence může snažit jak chce, ale divákovi to asi bude připadat málo. Režisér i herci odvedli dobrou práci, ale jejich bitva byla z důvodů komerčních prohraná už trochu dopředu.

Jessabelle (2014) online ke shlédnutí

26. listopadu 2014 v 19:00 Horor

Měsíc po Annabelle přišel do českých kin další duchařský horor s nápadně podobným jménem. Horor Jessabelle straší jen rutinou a dějovými zmatky. Vrcholům letošní hororové sezony jako Neutečeš a Babadook se nepřiblížil. To, že děj Jessabelle online není přeplácaný, ale zároveň neznamená, že dává nějaký rozumný smysl. Jessabelle je svým způsobem unikát - chtěla těžit z mnohého a nepřinesla nic. Jessabelle online ke shlédnutí skutečně působí jako nenáročný odvar, vyplivnutý z generátoru rutinních hororů.
Jessabelle online je mladá žena, která při dopravní nehodě přijde o svého snoubence. Mladá Jessabelle se zotavuje z autonehody, při níž zahynul její přítel. Z nesnází ji vytáhne vlastní otec, jehož nikdy neviděla a s nímž se nyní ocitá ve starém rodinném sídle kdesi v mokřadech. Poté, co Jessabelle dorazí do otcova sídla a pustí si první videokazetu, zjišťujeme, že její matka prorokovala prakticky všem smrt. Aby bylo jasno, příběh Jessabelle online ke shlédnutí není chytrý a nedává příliš velký smysl. Drobné plus má film za relativní nepředvídatelnost, jelikož dlouhou dobu není jasné, kdo tím duchem je a co chce. On tedy příběh v rámci sebe sama smysl víceméně dává, ale příliš přemýšlivosti a citu pro detail nemá.
Pustina, starý dům a divní lidé v něm jsou už dlouhé roky něčím tak samozřejmým, že další takový snímek už prostě nikdo nepřežije. Pak se začne objevovat duch a my nevíme, kdo to je a hlavně, proč tam je. Dávkování hororových náznaků a stupňování napětí je ve filmu stejně rozbředlé jako jeho vyprávění. Jessabelle nakonec působí jako plynulé navázání na metodu béčkových filmařů v éře videokazet. Technická stránka je ošetřená natolik solidně, že určitě nebude dělat v televizi ostudu moderním reklamám.
Hororor Jesabelle je naprosto divným a nudným filmem, který zrovna mnoho lekavých scén nepřináší. Na filmu je nejlepší hudba. Klasické syntezátory, kvílející ženské vokály a vše začíná zvukově gradovat. Podprůměrné lekání v podprůměrném příběhu, který natočil někdo, kdo prostě vyzobal z jiných filmů totálně profláknuté prostředí a duchařské rekvizity. Greutertovy příspěvky k sérii Saw i film Jessabelle online ke shlédnutí zdarma je těžko vnímat jinak než jako rutinní zakázky. Ještě horší ale je, že film nemá ani moc šancí zaujmout jako horor.

Interstellar (2014) online ke shlédnutí

24. listopadu 2014 v 19:54 Sci-Fi

Interstellar (neboli "mezihvězdný") se snaží prolnout uvěřitelné emoce se soudobými vědeckými poznatky, což v týmu jistil významný americký teoretický fyzik a astrofyzik Kip Thorne. A toto je intimní i gigantický příběh těch, kteří se odvážně vydali srdcem temnoty, aby našli nové světlo. S Nolanem můžete opravdu podstoupit vesmírnou odyseu v tom nejryzejším blockbusterovém smyslu. Nolan obdivuhodně pracuje s měřítkem vyprávění, když boj o přežití lidstva ilustruje na jedné rodině a apokalypsu vztahuje k jednomu maloměstu a kukuřičnému poli. Strhující vesmírné dobrodružství, ve kterém vás Christopher Nolan zavede do vzdálené galaxie i pod kůži svých hrdinů.
Příběh se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy si lidstvo odmítá připustit, že jej v dohledné době čeká hladomor. Pokud jste si vystačili s oficiální synopsí a několika prvními trailery, tak dobře víte, co od filmu čekat. Tak jako se špičkoví vědátoři nedokáží zbavit iracionální víry v Boha, tak se ani tahle space-tech podívaná nezřekla, ehm, srdíčka. Interstellar online to nebude mít tak snadné jako Počátek nebo Temný rytíř, protože tak jako se nebojí sentimentu, neštítí se ani béčkových podzápletek. Rozhoduje se tedy o budoucnosti celého lidstva, z větší části jsou náplní filmu mezihvězdný let, zkoumání vesmírných dálav i hranic lidského poznání. Hlavním hrdinou (Matthew McConaughey) je osamělý rodič a jeden z posledních pilotů, který kvůli výpravě s nejistým výsledkem opouští své dvě děti. Interstellar online ke shlédnutí se do značné míry snaží stavět na skutečných vědeckých předpokladech. Jakmile ale raketa vynese děj pryč ze Země, otevírá se před námi ještě grandióznější zážitek.
Nadupaný Interstellar online tak lze chápat i jako návod, jak přežít zánik Země podle Christophera Nolana. V čele nolanovsky tradičně silného castingu tentokrát bezpečně vede flexibilní a citlivý Matthew McConaughey. Lahůdkový je vizuál (včetně unikátně úsporných "odhumanizovaných" robotů), pořízený IMAX kamerami, za nimiž stál švýcarský rodák Hoyte van Hoytema. Film Interstellar online ke shlédnutí je grandiózním sci-fi blockbusterem, jenž díky svému důvtipnému zpracování bude stárnout pomaleji než rozlítanější digi-konkurence. Christopher Nolan to opět dokázal a natočil objevitelskou science-fiction, jaká už tu dlouho nebyla. Při vykreslování něžných emocí by film mohl být vřelejší a v závěru se pro nejednoho diváka stane těžkým soustem. Může si ale člověk zahrát na Boha, má dostatek intelektu a síly, aby odhalil skryté tajemství gravitace a našel nový svět místo toho, který ho už evidentně nechce?

Železná srdce / Fury (2014) online ke shlédnutí

24. listopadu 2014 v 19:39 Akční

Brad Pitt velící opancéřované Fúrii vjel do rozbahněného pole, aby nám ukázal příběhem hrdinným jak náckům natrhnout nejen zadní kmínky. Železná srdce online ukazují válku tankovými průhledy. Nevypráví silný příběh, ale běžnou rutinu jedné z mnoha tankových posádek. Příběh, který ukazuje, jaká válka byla, jaký to byl pocit se jí účastnit. Ani válečná romance, ani válečná komedie, ani válečný thriller. Snímek Železná srdce online s Bradem Pittem, který právě vstupuje do našich kin, si nepomáhá berličkami. Čtyři z tanku a Brad Pitt v syrovém filmu z konce druhé světové války v Německu, který naturalisticky vyobrazuje její hrůzy i akčně baví. Film Železná srdce online ke shlédnutí klade důraz na naturalistické pozastavování se nad detaily válečné vřavy a a hlavně na propracovanost dlouhých akčních scén. Jednotce hrdinů z tanku jménem Fury dokonce není dopřáno ani zažít svůj velký hollywoodský příběh.
Píše se duben 1945 a všichni cítí, že konec války už se blíží. Němci ale ještě na mnoha místech fronty mohutně vzdorují. Válečný veterán Wardaddy prošel se svou posádkou bojišti ve Francii, Belgii i v Africe a slíbil jí, že ji přivede domů živou. Hlavní postavu sice představuje miláček paní a dívek Brad Pitt, přesto Železná srdce ke shlédnutí patří spíše k typu podívané, jaký vyhledávají muži. Hlavní postavou Železných srdcí je válka sama. Surová a syrová, špinavá, krutá, přitom jistým způsobem nezúčastněná. Reportážním pojetím se Železná srdce online ke shlédnutí tak trochu podobají kronice Bratrstvo neohrožených - a také snahou o historickou věrnost. Kruté, surové, nelítostné a destruktivní povaze války se vojáci snaží vzdorovat různě. David Ayer hrůzy války (roztrhání vojáci na kusy, hořící těla) ukazuje v plné plasticitě, kterou mu eRkový rating dovoluje. Válka v jeho podání je procedura či práce, kterou je třeba vykonat. Pokud možno dobře, rychle a úspěšně. Ve finále bude jejich tank typu Sherman s názvem Fury (Fúrie) čelit početní přesile o síle asi 300 mužů. Norman si postupně získává přízeň a úctu svých spolubojovníků a tím i své pevné místo v posádce tanku.
Plusem filmu jsou dobře napsané dialogy, stručné a nepatetické, solidně odpovídajícím úrovni diskuse uprostřed tankové bitvy. Brad Pitt jako drsný voják se smyslem pro spravedlnost a empatií. Ano, je to masakr, nic pro slabší žaludky, nicméně masakr, který se neschovává za žádné falešné ornamenty. Oscar z toho asi nebude, ale to nic neubírá na síle tohoto explozivního válečného dramatu, v němž se obnažují lidské charaktery a vyjevuje se jejich síla. Film Železná srdce online jsou v řadě ohledů uvězněna mezi zevšedněním a ozvláštňováním na poli úžeji žánrového filmu a obecněji filmu hollywoodského. Můžete tedy pozorovat vývoj od běžných válečných střetů k těm komplikovanějším, nebezpečnějším a hůře řešitelným. Snaha nahrazovat eliminaci některých potenciálně atraktivních prvků ovšem v důsledku směřuje k volbám jiných potenciálně atraktivních prvků.

Pohádkář (2014) online ke shlédnutí

24. listopadu 2014 v 19:17 Romantický

Tři ženy (Aňa Geislerová, Eva Herzigová, Anna Linhartová) jako vodítko k obrazu muže dvou tváří (Jiří Macháček) v adaptaci předlohy Báry Nesvadbové. Pohádkář online je propagován hlavně skrze filmový milenecký pár Jiří Macháček-Eva Herzigová a jméno slavné modelky. Od režiséra formátu Vladimíra Michálka by se dalo očekávat, že se vůči brakovému základu filmu Pohádkář online vymezí s jistou mírou poťouchlosti a podvratnosti. Michálek s kameramanem Martinem Štrbou kouzlí s digitální kamerou a dodávají snímku stylistické atributy pravého noir filmu. Už jen sama informace, že se zfilmování knihy Barbary Nesvadbové Pohádkář ujal Vladimír Michálek, vypadala ze začátku spíš jako vtip.
Vztahový mnohoúhelník má tři klíčové postavy: Jiřího Macháčka v roli muže, jenž pod různými jmény vede souběžné existence se dvěma ženami, ztvárněnými Evou Herzigovou a Aňou Geislerovou. Děj, který je nám přibližován prostřednictvím flashbacků do minulosti, je uvozen pátráním po totožnosti mrtvoly, kterou čerstvě vyplavilo říční koryto. V jednom z partnerských životů fungoval jako Mára, v druhém jako Kamil. Kvůli tomu jsou obě ochotné přivírat oči nad tím, že v případě jejich milého jde, jak se ukáže, o podvodníka, který dluží, kam se podívá. Třetí ženou, jež vnáší do vyprávění svůj pohled na postavu Máry, je jeho pubertální dcera Lenka. Vyšetřovatel je exponován trochu jako postava z noirových detektivek. Vzácná krevní skupina zúží okruh hledaných na tři. Jedním z nich by mohl být Marek Freubert. Aby neměl Macháček příliš velkolepé sólo, zaměří se režisér i na filmovou postavu Matěje Hádka, tedy na detektiva, který je Macháčkovým protikladem. Advokátka Dana platí například za svého otevřeně podvádějícího milence enormní dluhy za exekuce.
Vůbec je film Pohádkář online ke shlédnutí uměle a studeně dekorativní za každé situace, dokonce i v hysterických scénách. Snaha o spojení erotiky s thrillerem bez sebemenšího nadhledu selhává na obou stranách. Snímek do kin doprovází slogan "moderní love story", který je třeba brát vzhledem k obsahu vyprávění ironicky. Jiří Macháček i Aňa Geislerová představovali pro režiséra sázku na jistotu a svých rolí se zhostili dle očekávání dobře. Kamera Martina Štrby je opět prvotřídní, střihy a skoky v čase do minulosti a zpět nenásilné, pochopitelné. Pohádkář online ke shlédnutí může působit dost depresivně. Těm, kteří mají rodinu za základ státu, nedotknutelný a jediný správný model společnosti, přivodí snímek docela silnou kocovinu. Zkrátka a jednoduše, buď vás vztahové téma determinovaných rodin zajímá a zasahuje, nebo nikoli. Na to, aby zaujal cílovou skupinu čtenářek předlohy, je film pravděpodobně vyprávěn příliš chladně a komplikovaně.

Co s láskou (2014) online ke shlédnutí

6. listopadu 2014 v 17:34 Romantický

Snímek Co s láskou online je dramatičtější a na otázku položenou v názvu filmu odpovídá rozvleklou zápletkou o hledání se dvou lidí. Není to žádná novota, ale Hollywood se Sparkse chytil a dělá z něj frančízu pomocí levných romantických komedií, které musí hlavně přinést profit a promáčené kapesníčky.
Nyní se podívejme, o čem vlastně film Co s láskou online ke shlédnutí je. On se jmenuje Dawson a ona Amanda. On pochází z divné a chudé rodiny, ona z té bohatší a přesto se do sebe opravdu zamilovali. Pak se stane neštěstí a po jedné nehodě zavřou Luka do vězení. Amanda pochází z bohaté rodiny a chce být právničkou, která zachraňuje světový mír. Dawson je tak trochu zakřiknutý, ale urostlý mládenec, co to umí s auty, ale nikoliv s děvčaty. Kromě toho se samozřejmě odehrává celá řada dalších věcí, protože Sparks čtenáře/diváka zahlcuje romantickými highlighty. Mladý a starý pár si navzájem vůbec nejsou podobní.
Film Co s láskou online je snímek ukazující středoškolské vzplanutí, kde dva teenagery spojí opravdová a upřímná láska, je dobrý. Michelle Monoghan pak ztvárnila Amandu a nutno říci, že její (trochu) afektovaná téměř čtyřicetiletá ženská je sympatičtější. Kvartální romantika je parádním odpočinkovým filmem pro ženy a dívky, mužské publikum i to sebevíc tolerantní, bude mít problém. Co s láskou online ke shlédnutí (originální Best of Me dává větší smysl a v závěru má dokonce až osudový rozměr) je jen další produkt pásové výroby. Sparks jako by se inspiroval holmesovským "nejjednodušší bývá obvykle správné" a sepsal spláchnutelnou banalitku. Nechci to doporučovat jako odpočinkovou vatu na nedělní večer. To bychom si lhali do kapsy. Film Co s láskou totiž není dost dobrý ani jako ta vata na nedělní relax.

Drákula: Neznámá legenda (2014) online ke shlédnutí

6. listopadu 2014 v 17:22 Fantasy

Drákula se na filmovém plátně představil už nesčetněkrát. Ten nejnovější, nazvaný Drákula: Neznámá legenda online, je příběh upírova zrodu, který daleko víc než z hororu čerpá z historického dramatu. V až příliš rutinním fantasy balení dochází k rehabilitaci krvavého vladaře. Ta poslouží jako základ nové série, která místo Avengerů nabídne klasická monstra studia Universal. Scenáristé Matt Sazama a Burk Sharpless se pokouší o jakousi rehabilitaci tohoto vladaře, jenž proslul svou krutostí. Nejnovější variace na drákulovský mýtus je přijímána diváky poměrně kladně - přičemž velice často se objevuje poznámka, že se upíří konečně zase netřpytí. Drákula: Neznámá legenda online ke shlédnutí tak náhle přichází téměř jako spasitel - jsme opět v temném (sic) středověku, v Transylvánii, pije se zde krev a naráží se na kůly.
V současnosti, tedy v patnáctém století, kdy se příběh odehrává, je ale představen především jako milující otec a manžel, který vládne malé zemičce Transylvánii. Dle legendy by zde měl sídlit osamělý krvelačný vampýr (Charles Dance) s nímž uzavře osudovou smlouvu. Stává se hrabětem Drákulou, monstrem, které bojuje se sebou samým, chutí na lidskou krev i ohromnou armádou. Vzhledem k tomu, že sledujeme zrod slavného Drákuly, je od začátku jasné, jak Vladův osobní souboj s temnými silami dopadne.
O novém pohledu na Drákulu se spekulovalo dlouho. Jeden čas se mělo jednat o pokus vyprávět drsný historický příběh. Drákula: Neznámá legenda online ke shlédnutí má za sebou sice taktéž několik desetiletí nejrůznějších adaptací a reimaginací, ale ty jsou, přestože sdílejí jakýsi společný výchozí bod, v podstatě z jiných vesmírů. Kmotr Coppola udělal z Drákuly oběť lásky a zrady Boha a jak mu to fungovalo! Ale budiž, přiznejeme filmu právo na hloupost, je to přeci hlavně příběh... fikce. Neznámá legenda rozhodně není žádný historický válečný epos, jakým by možná ráda byla. Všechno ve filmu působí stísněně, herci se zcela zjevně neustále pohybují před nenápaditými kulisami nebo rovnou před zeleným pozadím. Upovídané momenty jsou zhruba takové, jaké byste v podobném filmu čekali, není tu skoro nic, co by Neznámou legendu ozvláštňovalo. Z výše uváděných výtek se může zdát, že je Drákula: Neznámá legenda online ke shlédnutí naprosto příšerný, ale on je spíš příšerně nijaký. Neděje se nic moc zajímavého, ale alespoň se něco děje pořád.