Zimní spánek (2014) online ke shlédnutí

28. října 2014 v 20:47 |  Drama

Dialogové drama Zimní spánek, které letos vyhrálo Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes, natočil turecký režisér Nuri Bilge Ceylan. Nejnovější film Nuriho Bilge Ceylana je více než tříhodinový kus z tureckého venkova, který se kupředu hýbe opravdu šnečím tempem. Ve snímku Zimní spánek online, který je volně založen na několika povídkách ruského dramatika Antona Pavloviče Čechova, navazuje na své typické rozvolněné tempo. Jméno Nuri Bilge Ceylan je v Česku zatím známé jen festivalovým návštěvníkům a náročnějšímu publiku.
Film vypráví o bývalém úspěšném herci, který má vlastní hotel, ve kterém žije se svou rodinou. Ústřední postavou filmu je zhruba šedesátiletý bývalý herec Aydin, který vlastní po otci zděděný horský hotel a jistou část nepříliš vzdálené vesnice. Jeho hospodářství řídí najatý správce a sám Aydin by se nejraději věnoval jen psaní sloupků do místních novin a chystaného románu. Aydin využívá své ekonomické a intelektuální nadřazenosti k ovlivňování všeho kolem sebe a má pocit, že mění svět k lepšímu. Hrdina přemýšlí spolu s rodinou i hosty hotelu o zodpovědnosti za stav současného světa. Turistická sezóna ve slavné a malebné oblasti tureckého vnitrozemí skončila a začíná sněžit.
Zimní spánek online ke shlédnutí je umělecký film se záměrně pomalejším tempem, který se rozhodl vyprávět o existenciálních problémech svých hrdinů pomocí neokázalých obrazů. Z filmu samotného přitom sálá to, že jeho režisér měl jasnou představu, kterou se mu podařilo velmi dobře realizovat. Herci jsou skvělí a táhnou film na svých bedrech. Hlavním tématem filmu je ale upřímnost - a v tu chvíli se hlásí o slovo mistrovské dialogy, při nichž místy až mrazí. Téměř chybí hudba nebo jakákoliv jiná nápověda, která by usnadňovala uchopení režisérova myšlenkového toku. Ze záplavy dialogů je patrné, že Ceylan není blbec a říká přesně to, co chce říct, a po technické stránce je Zimní spánek online ke shlédnutí zdarma také bravurní. Více než tři hodiny totiž dokáží rozehrát lyrické a emocionální drama o pár hlavních postavách. Malířsky komponované exteriérové záběry jsou v menšině, převládají dialogové scény v interiérech. Je vlastně úžasné vidět film, který jako by nepocházel z naší doby.
S délkou přesahující tři hodiny film přesto nepůsobí obsahově prázdně. Zimní spánek online ke shlédnutí v žádném případě nejde označit jako zábavu. Je to dřina, která vyžaduje vaši plnou pozornost. Nakonec tak Zimní spánek online působí podobně intelektuálně okázale, jako jeho hrdina. Ze Zimního spánku si budu pamatovat spíše jen některé nejsilnější momenty, plné tlumených a otevíraných emocí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama