Výchozí bod / I Origins (2014) online ke shlédnutí

8. října 2014 v 19:36 |  Sci-Fi

Směs patosu, sebeironie a opravdové emoční investice nakonec diváka filmu Výchozí bod online donutí odpustit mu i jednotlivé nelogičnosti. Film Výchozí bod online ke shlédnutí, jenž právě přichází do kin, zahajoval za účasti herce hlavní role Michaela Pitta letošní karlovarský festival. Scénář režiséra Mikea Cahilla vychází ze zpochybnění faktu, že oční duhovka je stejně jako otisk prstu jedinečná. Disputaci na téma střet víry a vědeckého poznání pojal Mike Cahill ve svém druhém celovečerním filmu citlivě, přirozeně, vizuálně opojně a romanticky.
Mladý vědec Ian Gray (Michael Pitt) dokončuje doktorát z molekulární biologie a pracuje na výzkumu lidského oka, jímž je fascinován. Zápletce pohrávající si s ideou reinkarnace chybí jen krůček od toho, abyste ji odpískali jako přitaženou za vlasy. Biolog Ian Gray (Michael Pitt) je fascinovaný lidským okem. Říká se, že že oko je okno do duše, ale tohle slovo je na blacklistu všech seriózních vědců. Ian je přísně racionální typ, který věří jen v hmatatelné a empirické důkazy a odmítá vše nadpřirozené, spirituální či přesahující naše smyslové vnímání. Příjemná nálada i hudba napovídají, že Výchozí bod online ke shlédnutí zdarma by se rád podobal Věčnému svitu neposkvrněné mysli, jenže filmařsky je slabší. Výchozí bod online je (aspoň ze začátku) docela zajímavý tím, že více než polovinu filmu vůbec netušíte, na co se vlastně díváte a co tím chtějí tvůrci říct. Konec filmu asi podle tvůrců měl mít vyznění "Je možno vědecky dokázat, že může existovat něco víc, než logika a věda". V osobách milenců, jež rozdělí smrtelná tragédie, je zosobněno hlavní a velké téma vyprávění, jímž je střet světa materialisticko-empirického s tím duchovním a spirituálním.
Mike Cahill je trochu (no, možná víc) pozér, ale všechno to okázalé pohrávání s velkými myšlenkami a tématy mu odpustíte. Rozum protestuje, ale cit říká, že ho tenhle film ho vlastně příjemně zahřál na duši. Tedy pardon, samozřejmě že nic takového jako duše není. Nebo ano? Snímek Výchozí bod online ke shlédnutí zdarma není špatný, pouze příkladně nezávislý, což znamená tichý, vláčný, přešlechtěný až k závanu nudy a drobátko nanicovatý. Výchozí bod zřejmě potká v diváckém přijetí podobně nejednoznačný osud. Protože víc otázek klade a méně jasných rozhřešení dává. Bohužel, když se asi po hodině filmu ukázalo, o co vlastně celou dobu jde, a kam to všechno směřuje, můj zájem velmi rychle opadl. Výsledný dojem pak v mém případě byl především ten, že se tvůrci snažili natočit něco hlubokomyslného, ale nakonec ukázali především to, že jsou fanatici.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama