Nejhledanější muž (2014) online ke shlédnutí

6. října 2014 v 19:44 |  Thriller

Adaptace špionážních románů Johna le Carré vždy stály v opozici k převládajícím normám, které ustanovily populárnější, protože divácky mnohem vstřícnější žánrovky. Nejhledanější muž je klubovou podívanou, která bude s největší pravděpodobností v multiplexech promítána či pouštěna velmi krátkou dobu. Chcete-li vidět jeden z posledních snímků Philipa Seymoura Hoffmana, Nejhledanějšího muže online byste si neměli nechat ujít. Za primární považujeme pracovní rovinu vyprávění, kdy dvě organizace se zprvu odlišným cílem jdou po muži jménem Issa Karpov. V úvodu Nejhledanějšího muže online ke shlédnutí se v hamburské islámské komunitě zjeví záhadný mladík, kolem něhož krouží tajné služby. Režisér Anton Corbijn se až příliš opájí prostředím, výjevy bez Hoffmana volají po rychlejším tempu, ale sotva se vrátí na scénu, uhraje i zamlklé pauzy.
Snímek vychází ze stejnojmenného románu britského spisovatele Johna le Carrého (1931), který vyšel před šesti lety a okamžitě se stal čtenářským bestsellerem. Vyhublý a zubožený Issa získá ubytování u tureckých přistěhovalců, kteří mu zajistí kontakt na mladou právničku Annabel Richterovou. Issa tvrdí, že chce začít v Hamburgu nový život. Dá se ale věřit mladíkovi s velice pochybnými kontakty, kterého si pro podezření z teroristických aktivit podali už Rusové? Pravdu se rozhodne zjistit šéf jedné z protiteroristických odnoží německé rozvědky Günther Bachmann. Günther se rozhodne Issu využít jako malou rybu, která mu pomůže coby návnada získat kontakty na větší dravce, ovlivňující chod mezinárodního terorismu. Na Nejhledanějším muži online ke shlédnutí je zákeřné, že dost dlouho skrývá cíl. Do Hamburku ilegálně přijede mladík s koránem na řetízku. Philip Seymour Hoffman, hlava jedné ze špionážních služeb, dojde k názoru, že Issa je skutečně nevinný člověk.
Na Nejhledanějším muži online je skvělé, že na rozdíl od ostatních lecarréovských filmů staví jen malou část filmu na iluzi žánrového vyprávění. Jenže v Nejhledanějším muži dost dlouho žádný podobný záchytný bod nenajdete, postavy si nevěří a navzájem odhadují své cíle. Filmu různé kritiky vyčítají, že jako psychologické drama nefunguje, protože nejsou zřejmé vnitřní pochody postav, jasná odůvodnění jejich náhlých rozhodnutí. Film Nejhledanější muž online ke shlédnutí se totiž snaží být naprosto vážný, psychologický, plný morálních (především) dilemat. Hlavní problém je opravdu v tom, že tento typ filmu (narozdíl třeba od Želv ninja) MUSÍ být vystavěn na sofistikované zápletce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama