Kmen / Plemja (2014) online ke shlédnutí

28. října 2014 v 20:02 |  Drama

Jednou za čas vznikne snímek, který svým pojetím vyjede ze zajetých kolejí a divákovi připraví nevšední zážitek, na který jistě nezapomene. To je případ ukrajinského filmu Kmen. Ve znakové řeči vyprávěný příběh, jehož závěrečné obrazy atakují hranici toho, co jste ochotni na plátně ještě snést. Kmen neobsahuje žádný dialog, voice-over, titulky ani hudbu, jedná se totiž o příběh z internátu pro neslyšící, kde postavy komunikují pouze prostřednictvím znakového jazyka. Kmen online ke shlédnutí je rozhodně unikátní, představuje totiž první celovečerní film s hluchoněmými neherci, kteří se dorozumívají znakovou řečí.
Film nás seznamuje s nováčkem ve specializované internátní škole pro hluchoněmé Sergejem. Samotný příběh je poměrně prostý, film začíná příchodem mladíka (jehož jméno můžeme vyčíst až ze závěrečných titulků) do ústavu pro neslyšící. Zvrat nastává ve chvíli, kdy se do jedné z mladých konkubín zamiluje, a kmenová pravidla se střetnou s láskyplným vzplanutím. Film nás zavádí do internátu pro hluchoněmé, v němž studenti tvoří sevřenou společnost s vlastní hierarchií a zákony. V průběhu 130 minut nás režisér seznámí se specifiky, která komunitu hluchoněmých provázejí. Studenty zklamávají i dospělí coby autority, když jim jeden z učitelů pomáhá s prostitucí dvou dívek na parkovišti kamionů.
Od diváka tento způsob zpracování příběhu vyžaduje soustředěnější sledování než obvykle, aby pochopil vše, co se v ději odehrává. Ojedinělý přístup k filmové formě učí diváka zároveň znovu komunikovat s filmem pouze prostřednictvím obrazu a zvuku. Silnou stránkou filmu je její formální zpracování, Kmen online ke shlédnutí reprezentuje tu nejčistší formu realismu. Radikální zobrazení všudypřítomné surovosti a násilí je nejproblematičtějším bodem Kmenu online, obzvláště samotný závěr si koleduje o podezření z prvoplánové snahy šokovat. Režisér pracuje výhradně s dlouhými záběry, které střídavě přecházejí od statických celků k dlouhým jízdám prostorem. Film Kmen online ke shlédnutí zdarma nabízí originální porci filmařského řemesla, ale také nesmazatelný fyzický zážitek, který po zhlédnutí filmu nechává ve stavu blaženého oněmění. Zkazky o tom, že z projekcí diváci houfně odcházeli, neboť film kladl až příliš vysoké nároky na sledování, vytvořily kolem filmu určitou auru výjimečnosti.
Jde ale o zážitek natolik syrový, že se k němu podobně jako v případě třeba Pasoliniho Saló aneb 120 dnů sodomy nebudete mít asi potřebu vracet. Film trvá sto třicet minut, což je zkrátka zbytečně moc. Některé scény jsou zdlouhavé a pomalé tempo celého snímku nemusí sedět každému. Tvůrci Kmenu online zdarma diváka v ničem nešetří. Právě přístupem k filmové formě je snímek režiséra Miroslava Slaboshpitskyho dosud neviděným a ojedinělým počinem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama