Andělé všedního dne (2014) online ke shlédnutí

9. října 2014 v 20:21 |  Drama

Podle knihy a scénáře Michala Viewegha Andělé všedního dne online natočila režisérka Alice Nellis stejnojmenný film. Snímek Andělé všedního dne online má chválabohu téma, což je v dnešní české tvorbě vcelku vzácnost. Nejprodávanějšího českého autora Michala Viewegha se poprvé chopila ženská režisérka a natočila příběh o andělích, kteří bdí nad životy několika postav. Pokud si moc nepotrpíte na české hvězdně obsazené filmy, udělejte v tomto případě výjimku, protože každý představitel tu má svůj smysl.
Průvodci příběhu jsou právě čtyři andělé, kteří sestoupí na Zem, konkrétně do pražských Nuslí a okolí, kde mají hned několik úkolů. Hlavní pozornost soustředí na učitele autoškoly Karla (Bolek Polívka), kterého by po mnohaletém manželství s Marií (Zuzana Bydžovská) nerozžárlil ani Brad Pitt. Sbírka existencí, které toho šedivého dne v šedivém městě dostalo andělské komando na starost, vypadá stejně našedle, vyhasle, rezignovaně, bezbarvě. Na druhou stranu režisérka Alice Nellis bez ustání vymýšlí, jak literární popisnost potlačit prostředky filmové řeči. Ze čtveřice andělů se nejpříjemněji vydělují Vladimír Javorský ve stylu orientálního apoštola z leknutí a Vojtěch Dyk coby světácký frajírek. Propletenec vztahů je banální stejně, jak všedně plynou dny jejich aktérů. Andělé všedního dne online ke shlédnutí zůstanou už navždy v dějinách naší kinematografie jakožto první vieweghovská adaptace, jíž se chopila ženská režisérka.
Brilantně natočený, jakkoli očekávaný závěr patří k okamžikům, kdy o sebe osudovost s divákovou vnímavostí křísnou a zapálí jiskřičku katarze. Vlastně zní paradoxně, že Andělům všedního dne nejvíce ubližují právě papíroví andělé sami. Každá myslitelná zápletka by se mohla vyvíjet úplně jinak, a na výsledné podobě filmu by to zřejmě mnoho nezměnilo. Do hlavních rolí Nellis obsadila herce většinou výtečné, ale osobitost jejích filmů působí z tohoto hlediska kontraproduktivně. Na Anděle všedního dne online ke shlédnutí se lze docela dobře dívat, ale člověk má často pocit, že to chtělo něco víc. Autorka moc dobře ví, co si může dovolit a její (zdravé a tvůrčí) sebevědomí je chvílemi opravdu fascinující. Zmínit se musí i nevtíravý a relativně dobře využitý product placement, což v našich podmínkách pořád není samozřejmost. Snímku také dost chybí lepší pointa, neboť ta, co tu je, je taková nevýrazná a vlastně nijaká. Andělé všedního dne online ke shlédnutí přes veškerou kritiku patří k těm lepším vieweghovským adaptacím, neboť našlápnuto mají velmi slušně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama