Říjen 2014

Zimní spánek (2014) online ke shlédnutí

28. října 2014 v 20:47 Drama

Dialogové drama Zimní spánek, které letos vyhrálo Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes, natočil turecký režisér Nuri Bilge Ceylan. Nejnovější film Nuriho Bilge Ceylana je více než tříhodinový kus z tureckého venkova, který se kupředu hýbe opravdu šnečím tempem. Ve snímku Zimní spánek online, který je volně založen na několika povídkách ruského dramatika Antona Pavloviče Čechova, navazuje na své typické rozvolněné tempo. Jméno Nuri Bilge Ceylan je v Česku zatím známé jen festivalovým návštěvníkům a náročnějšímu publiku.
Film vypráví o bývalém úspěšném herci, který má vlastní hotel, ve kterém žije se svou rodinou. Ústřední postavou filmu je zhruba šedesátiletý bývalý herec Aydin, který vlastní po otci zděděný horský hotel a jistou část nepříliš vzdálené vesnice. Jeho hospodářství řídí najatý správce a sám Aydin by se nejraději věnoval jen psaní sloupků do místních novin a chystaného románu. Aydin využívá své ekonomické a intelektuální nadřazenosti k ovlivňování všeho kolem sebe a má pocit, že mění svět k lepšímu. Hrdina přemýšlí spolu s rodinou i hosty hotelu o zodpovědnosti za stav současného světa. Turistická sezóna ve slavné a malebné oblasti tureckého vnitrozemí skončila a začíná sněžit.
Zimní spánek online ke shlédnutí je umělecký film se záměrně pomalejším tempem, který se rozhodl vyprávět o existenciálních problémech svých hrdinů pomocí neokázalých obrazů. Z filmu samotného přitom sálá to, že jeho režisér měl jasnou představu, kterou se mu podařilo velmi dobře realizovat. Herci jsou skvělí a táhnou film na svých bedrech. Hlavním tématem filmu je ale upřímnost - a v tu chvíli se hlásí o slovo mistrovské dialogy, při nichž místy až mrazí. Téměř chybí hudba nebo jakákoliv jiná nápověda, která by usnadňovala uchopení režisérova myšlenkového toku. Ze záplavy dialogů je patrné, že Ceylan není blbec a říká přesně to, co chce říct, a po technické stránce je Zimní spánek online ke shlédnutí zdarma také bravurní. Více než tři hodiny totiž dokáží rozehrát lyrické a emocionální drama o pár hlavních postavách. Malířsky komponované exteriérové záběry jsou v menšině, převládají dialogové scény v interiérech. Je vlastně úžasné vidět film, který jako by nepocházel z naší doby.
S délkou přesahující tři hodiny film přesto nepůsobí obsahově prázdně. Zimní spánek online ke shlédnutí v žádném případě nejde označit jako zábavu. Je to dřina, která vyžaduje vaši plnou pozornost. Nakonec tak Zimní spánek online působí podobně intelektuálně okázale, jako jeho hrdina. Ze Zimního spánku si budu pamatovat spíše jen některé nejsilnější momenty, plné tlumených a otevíraných emocí.

Dům kouzel online ke shlédnutí

28. října 2014 v 20:19 Animovaný

Pohádka Dům kouzel online tím skvostem není, ale na druhou stranu je to animovaný příběh, který nabízí ideální poměr zábavy pro děti i dospělé. Belgická pohádka o malém kocourkovi, který zabloudí do kouzelného domečku, k nám dorazila s ročním zpožděním. Není tomu poprvé, kdy krátké snímky či fiktivní upoutávky zaujaly diváky natolik, že vznikl i celovečerní film. Dům kouzel online ke shlédnutí je pohádka, která se netváří příliš velkolepě, ale přesto se jedná o velice kvalitní prvotinu belgického režiséra Jeremyho Degrusona a neprvotinu Bena Stassena. Roztomilá zviřátka, mírně strašidelné mechanické postavičky a boj za záchranu společného domova v novém filmu.
Kocourek Bouřka se jednoho dne schová před nepřízní počasí v domečku starého kouzelníka. Dům obývají všelijaké bytosti ze světa pohádek. Hlavním hrdinou Domu kouzel je roztomilý nazrzlý kocourek Bouřka, kterého se jeho předchozí majitelé zbavili. Zcela opuštěný se dívá po okolí, dokud ho nezačne pronásledovat velký pes. Kocour před ním uteče do strašidelného domu, který děsí všechna zvířata v ulici. Kocoura pojmenuje Bouřka a ten se tak stane součástí jeho kouzelnického představení. V momentě, kdy kouzelník skončí v nemocnici se ovšem všechna zvířátka spojí a pokusí se dům zachránit před novým majitelem.
Vizuálně se snažili tvůrci přiblížit americkým trendům. Filmu to sice nedodalo punc světovosti, ale zase se na to opravdu dobře kouká. Dobrodružství sice nevyniká originální zápletkou a ani nečekaným rozuzlením, ale má něco, čím se nemůže pochlubit každý animák. K opravdu povedeným okamžikům patří i několik minut dlouhé záběry, kde se sice nemluví, ale hraje úžasná hudba. Dům kouzel online ke shlédnutí se rozhodně nechlubí zrovna složitou či originální zápletkou, přesto nám poměrně jednoduché téma servíruje způsobem, který se mi zdá přinejmenším velmi dobrý. Jak již bylo řečeno, jedná se o animovaný film, nalezneme v něm ovšem prvky fantasy.
Dům kouzel online je solidní pohádkou, na kterou rozhodně má smysl zajít. V českém znění se představí celá řádka dabéru, a jako u většiny animovaných pohádek se dabing velmi povedl. Obzvláště musím vychválit 3D efekty, které se tvůrcům v některých chvílích opravdu povedly. Animačně perfektně odvedená práce se jistě bude líbit divákům všech věkových kategorií. Jména tvůrců tedy možná nevzbuzují dvakrát velkou důvěru, nicméně v traileru film působí poměrně neškodně, takže by rodiče mohly v kinech s dětmi přežít.

Kmen / Plemja (2014) online ke shlédnutí

28. října 2014 v 20:02 Drama

Jednou za čas vznikne snímek, který svým pojetím vyjede ze zajetých kolejí a divákovi připraví nevšední zážitek, na který jistě nezapomene. To je případ ukrajinského filmu Kmen. Ve znakové řeči vyprávěný příběh, jehož závěrečné obrazy atakují hranici toho, co jste ochotni na plátně ještě snést. Kmen neobsahuje žádný dialog, voice-over, titulky ani hudbu, jedná se totiž o příběh z internátu pro neslyšící, kde postavy komunikují pouze prostřednictvím znakového jazyka. Kmen online ke shlédnutí je rozhodně unikátní, představuje totiž první celovečerní film s hluchoněmými neherci, kteří se dorozumívají znakovou řečí.
Film nás seznamuje s nováčkem ve specializované internátní škole pro hluchoněmé Sergejem. Samotný příběh je poměrně prostý, film začíná příchodem mladíka (jehož jméno můžeme vyčíst až ze závěrečných titulků) do ústavu pro neslyšící. Zvrat nastává ve chvíli, kdy se do jedné z mladých konkubín zamiluje, a kmenová pravidla se střetnou s láskyplným vzplanutím. Film nás zavádí do internátu pro hluchoněmé, v němž studenti tvoří sevřenou společnost s vlastní hierarchií a zákony. V průběhu 130 minut nás režisér seznámí se specifiky, která komunitu hluchoněmých provázejí. Studenty zklamávají i dospělí coby autority, když jim jeden z učitelů pomáhá s prostitucí dvou dívek na parkovišti kamionů.
Od diváka tento způsob zpracování příběhu vyžaduje soustředěnější sledování než obvykle, aby pochopil vše, co se v ději odehrává. Ojedinělý přístup k filmové formě učí diváka zároveň znovu komunikovat s filmem pouze prostřednictvím obrazu a zvuku. Silnou stránkou filmu je její formální zpracování, Kmen online ke shlédnutí reprezentuje tu nejčistší formu realismu. Radikální zobrazení všudypřítomné surovosti a násilí je nejproblematičtějším bodem Kmenu online, obzvláště samotný závěr si koleduje o podezření z prvoplánové snahy šokovat. Režisér pracuje výhradně s dlouhými záběry, které střídavě přecházejí od statických celků k dlouhým jízdám prostorem. Film Kmen online ke shlédnutí zdarma nabízí originální porci filmařského řemesla, ale také nesmazatelný fyzický zážitek, který po zhlédnutí filmu nechává ve stavu blaženého oněmění. Zkazky o tom, že z projekcí diváci houfně odcházeli, neboť film kladl až příliš vysoké nároky na sledování, vytvořily kolem filmu určitou auru výjimečnosti.
Jde ale o zážitek natolik syrový, že se k němu podobně jako v případě třeba Pasoliniho Saló aneb 120 dnů sodomy nebudete mít asi potřebu vracet. Film trvá sto třicet minut, což je zkrátka zbytečně moc. Některé scény jsou zdlouhavé a pomalé tempo celého snímku nemusí sedět každému. Tvůrci Kmenu online zdarma diváka v ničem nešetří. Právě přístupem k filmové formě je snímek režiséra Miroslava Slaboshpitskyho dosud neviděným a ojedinělým počinem.

Pod zemí online ke shlédnutí

16. října 2014 v 21:39 Horor

Až příště zavítáte do Paříže, dejte si pozor, abyste nezabloudili ve spletitých katakombách pod městem - můžete tam totiž narazit na nejednoho bubáka. Tvůrci filmů Ďábel a Karanténa nás zavedou hluboko pod povrch historické metropole, do říše mrtvých, kde na bandu archeologů čekají děsivé výjevy z jejich vlastní minulosti.
Americký horor Pod zemí online ke shlédnutí je o skupině mladých lidí, která se vydá najít údajný ukrytý poklad v pařížských katakombách. Scarlett (Perdita Weeks) je mladá doktorandka, archeoložka a amatérská alchymistka jdoucí ve stopách svého mrtvého otce. Při nebezpečné výpravě v Íránu nalezne indície vedoucí ke kameni v pařížských katakombách a nelegálně se do nich, za pomoci tamějších "znalců" vplíží. Scarlett je děvče činu a tak neváhá a naverbuje svého někdejšího amanta George (kterého kdysi nechala v turecké base - inu ženská) a který se i tak nechá ukecat (inu - chlap) k výpravě do pařížských katakomb. Pod zemí online má typickou hororovou zápletku o skupině mladých lidí, která bloudí labyrintem neznámých chodeb a jejichž počet se postupně zmenšuje. Na logiku tu příliš nespoléhejte, mozek nechte odpočívat a raději si užívejte umně budované atmosféry strachu a tajemna. Skupinka dobrodruhů je tentokrát srocením vesměs sympatických individuí, kterým spíše fandíme, než bychom jim přáli smrt. V Pařížských katakombách kde se to celé odehrává se pohybí různe potvory, od zkamenělých náhle ožívajících mrtvol až po přízrak nějakého zesnulého kamaráda. Výprava má jednak větší kameru, ale každý člen má navíc ještě jednu na čelovce. Výprava se komplikuje, hrdinům se vracejí hříchy vlastní minulosti a okolnosti je nutí sestupovat pořád níž a níž.
Pod zemí online ke shlédnutí je nenáročná hororová jednohubka, při které se budete příjemně i nepříjemně bát a párkrát se pěkně leknete. Pod zemí online ke shlédnutí je natočeno jako found-footage a děsit tak hodlá spíš temnými záběry a klaustrofobní atmosférou. U FF hororů bývá častým nešvarem, že se zkraje dělají opičky na kameru, seznamujeme se s protagonisty tím, že sledujeme jejich každodenní trapné činnosti a posloucháme klasické plytké řečičky.

Zůstaň se mnou / If I Stay 2014 online ke shlédnutí

9. října 2014 v 21:12 Drama

Pokud alespoň občas zabrousíte do žánru dívčích young adult románů, s jménem spisovatelky Gayle Forman jste se určitě už setkali. Sedmnáctiletá hudební virtuoska Mia (Chlöe Grace Moretz) nám svůj život popisuje hlavně kvůli tomu, že možná právě končí. Ačkoliv žije ve značně rozvolněné, rockerské rodině, sama má ráda vážnou hudbu a miluje hraní na svůj nástroj. Scénář čerpající z knižního hitu se postaral o "hlavopatný" obsah, nadto vyzbrojený kromobyčejně duchaplným jazykem. Nápad v zárodku určitě nebyl špatný a v knížce funguje docela dobře, jak jsem se včera letmým začtením přesvědčil. Předlohou pro tento neobyčejně zajímavý film byl román If I Stay populární americké spisovatelky Gayle Forman.
Problém přichází, když se z holky posedlé vážnou hudbou stává holka, která chodí s klukem ze stále oblíbenější studentské kapely. Do života dívce vstupuje mladý rocker Adam Wilde (Jamie Blacklay) a svou láskou ji nakonec postaví před dilemata. Přitom ze zajímavého vztahu mezi Adamem a Miou šlo vytřískat mnohem víc filmových bodů. Sedmnáctiletá Mia se po vážné autonehodě ocitá v kómatu, její svět se právě převrátil vzhůru nohama. Po tragické srážce aut zahynou její rodiče i bratr. Mia teď klade sama sobě klíčovou otázku - má zůstat, či odejít? Mia si přehrává nejdůležitější okamžiky svého života, zároveň vnímá současnost. Zůstaň se mnou online ke shlédnutí vyznívá spíš jako příběh o holce, která se rozhoduje, jestli to má zabalit nebo se vrátit mezi živé kvůli klukovi. Hrdinové mezi sebou nevedou snad jedinou normální konverzaci, i když se film snaží tvářit, jak je strašně trendy a rozumí současným teenagerům. Miina rodina, její přátelé a zážitky jsou pravidelně vrstveny a dokreslují atmosféru, ale i život hlavní hrdinka, často je to vtipné, občas smutné, ale vždy plné lásky.
Co příběhu hodně přidalo jak na atmosféře, tak na emocích, byla úžasná hudba, která nás provází celým filmem. Označit Zůstaň se mnou online ke shlédnutí za romantický škvár by bylo možná až moc přísným odsouzením. Bohužel se mu po úžasném rozjezdu občas blíží. Je to pokus o dojemný, citlivý, místy i vtipný příběh dospívající studentky a její první lásky. Většinou to funguje. Pokud se vám líbila knižní předloha, filmové zpracování by vás nemělo zklamat. Je to dojemný snímek, u kterého si mnozí jistě pobrečí, ale nechybí v něm ani krásné romantické nebo veselé momenty. Ve vší své kýčovitosti chodí Zůstaň se mnou online až příliš jistě po ověřených cestičkách, než aby bylo možné zachovat stoprocentně chladný odstup. Fanouškům podobných filmů Zůstaň se mnou online ke shlédnutí zdarma nejde než doporučit, ostatní bych odkázal spíš na Hvězdy nám nepřály. V poslední době se s YA filmy roztrhl pytel, a teď kromě oblíbených fantasy následujících dystopiemi příchází i tahle malá dramata.

Dřív než půjdu spát 2014 online ke shlédnutí

9. října 2014 v 20:49 Thriller

Nicole Kidman hraje v thrilleru Dřív než půjdu spát online ženu ve středních letech, která se ráno vzbudí a nepoznává nic ze svého okolí. Málo známý režisér Rowan Joffe se pokusil s mnohem slavnějšími a zkušenějšími herci natočit paranoidní thriller plný zvratů. Thriller Dřív než půjdu spát online je tak čistý, že byste jej rádi něčím zašpinili a nezachrání to ani herecké obsazení, které by rádo dalo postavám dramatický přesah. Zrod stejnojmenné knižní předlohy je možná zajímavější než film sám.
Dřív než půjdu spát online ke shlédnutí je směsicí žánrových jistot. Ústřední herecké trio není špatné, ale málokdy předvede něco výrazného. Scénář se obecně vyvíjí podobně jako v devadesáti procentech amerických thrillerů. Thriller je nepochybně velmi jasně definovaný žánr s velmi pevnými pravidly. Tajemství, pátrání, ohrožení, zvrat. Dřív než půjdu spát online ke shlédnutí opravdu připomíná práci někoho, kdo chtěl udělat "prototyp thrilleru" a procvičit si základní postupy. Opravdová záhada nesrovnatelně větší než tajemství řešené ve filmu je, co tu dělá hvězdná trojice a především Nicole Kidman. Začínat den co den znovu od nuly je únavné pro hrdinku i její okolí, ale také pro diváka. Kidmanová sice uplatňuje svou pohlednou nahotu, ale vyděšený výraz na půvabné tváři nasazuje po celou dobu stejně.
Dřív než půjdu spát online ke shlédnutí zdaleka nejvíc těží ze své zápletky. Film je vystavěný tak, abychom vždy věděli jenom o něco málo více než hrdinka, a tak nám může postupně dávkovat další drobná odhalení. Pak se objeví muž, který tvrdí, že je psychiatr (Mark Strong) a už dlouho se ji snaží léčit. Dřív než půjdu spát online je solidně zvládnutý thriller, kterému se celkem daří budovat napětí a paranoiu, ale za žánrové mantinely se podívat neodváží. Pokud jste mnoho paranoidních thrillerů zatím neviděli a vystrašené vyšetřování v kruhu nejbližších vás láká, mohli byste si přijít na své. Film navíc vypadá celkově levně, odehrává se ve velmi omezeném prostoru. Klidně by se na to dalo dívat v noci v televizi, nicméně podívanou kategorie A nepřipomíná. Z filmové koprodukce Spojených států s Velkou Británií, Francií a Švédskem se zkrátka klube spíše typicky evropský položánr.

Andělé všedního dne (2014) online ke shlédnutí

9. října 2014 v 20:21 Drama

Podle knihy a scénáře Michala Viewegha Andělé všedního dne online natočila režisérka Alice Nellis stejnojmenný film. Snímek Andělé všedního dne online má chválabohu téma, což je v dnešní české tvorbě vcelku vzácnost. Nejprodávanějšího českého autora Michala Viewegha se poprvé chopila ženská režisérka a natočila příběh o andělích, kteří bdí nad životy několika postav. Pokud si moc nepotrpíte na české hvězdně obsazené filmy, udělejte v tomto případě výjimku, protože každý představitel tu má svůj smysl.
Průvodci příběhu jsou právě čtyři andělé, kteří sestoupí na Zem, konkrétně do pražských Nuslí a okolí, kde mají hned několik úkolů. Hlavní pozornost soustředí na učitele autoškoly Karla (Bolek Polívka), kterého by po mnohaletém manželství s Marií (Zuzana Bydžovská) nerozžárlil ani Brad Pitt. Sbírka existencí, které toho šedivého dne v šedivém městě dostalo andělské komando na starost, vypadá stejně našedle, vyhasle, rezignovaně, bezbarvě. Na druhou stranu režisérka Alice Nellis bez ustání vymýšlí, jak literární popisnost potlačit prostředky filmové řeči. Ze čtveřice andělů se nejpříjemněji vydělují Vladimír Javorský ve stylu orientálního apoštola z leknutí a Vojtěch Dyk coby světácký frajírek. Propletenec vztahů je banální stejně, jak všedně plynou dny jejich aktérů. Andělé všedního dne online ke shlédnutí zůstanou už navždy v dějinách naší kinematografie jakožto první vieweghovská adaptace, jíž se chopila ženská režisérka.
Brilantně natočený, jakkoli očekávaný závěr patří k okamžikům, kdy o sebe osudovost s divákovou vnímavostí křísnou a zapálí jiskřičku katarze. Vlastně zní paradoxně, že Andělům všedního dne nejvíce ubližují právě papíroví andělé sami. Každá myslitelná zápletka by se mohla vyvíjet úplně jinak, a na výsledné podobě filmu by to zřejmě mnoho nezměnilo. Do hlavních rolí Nellis obsadila herce většinou výtečné, ale osobitost jejích filmů působí z tohoto hlediska kontraproduktivně. Na Anděle všedního dne online ke shlédnutí se lze docela dobře dívat, ale člověk má často pocit, že to chtělo něco víc. Autorka moc dobře ví, co si může dovolit a její (zdravé a tvůrčí) sebevědomí je chvílemi opravdu fascinující. Zmínit se musí i nevtíravý a relativně dobře využitý product placement, což v našich podmínkách pořád není samozřejmost. Snímku také dost chybí lepší pointa, neboť ta, co tu je, je taková nevýrazná a vlastně nijaká. Andělé všedního dne online ke shlédnutí přes veškerou kritiku patří k těm lepším vieweghovským adaptacím, neboť našlápnuto mají velmi slušně.

Divoké historky (2014) online

9. října 2014 v 20:07 Komedie

Argentinský snímek se doma stal po dvou týdnech nejsledovanějším filmem roku a údajně jedním z nejúspěšnějších filmů letošního festivalu v Cannes. Šest povídek, šest překvapivých point. Divoké historky online zábavně a cynicky ventilují naše frustrace a mění nás ve zvířata. Divoké historky online ke shlédnutí zdarma jsou mozaikou šesti izolovaných příběhů ze současné Argentiny. Divoké historky online ke shlédnutí má na svědomí argentinský režisér Damián Szifron, který absolvoval filmová studia na Universidad del Cine v argentinské metropoli. Film byl ve své zemi obrovským hitem a zaznamenal vřelý ohlas na nemalém množství festivalů, včetně karlovarského.
Na Divokých historkách je udivující, že ač spolu jednotlivé povídky kromě tématu pomsty nijak nesouvisí (postavou, místem…), působí zcela kompaktním dojmem. Násilí jednoznačně je jedno z velkých kinematografických témat, nečekejte ale almodovarovskou obrazotvornost a surovost. Divák se zasměje a je schopen se identifikovat s postavou v příběhu, protože tu nebo onu patálii zažil na vlastní kůži. Přes značnou lidskost a srozumitelnost zápletek všech šesti povídek jsou historky nejspíš divočejší, než když se ve skutečném životě neudržíme a jednáme iracionálně. Více se o samotných povídkách vlastně prozradit ani nedá, jelikož zásadně stojí na dávkování překvapivých zvratů a rozuzlení. Filmové situace jako takové vytvářejí přímo modelové ukázky výbuchů vzteku, do nichž si následně divák může projektovat své vlastní zkušenosti a pokoušet se vyústění příběhů dotvářet sám. Divoké historky online ke shlédnutí představují skupinu lidí, kteří v takové kleci žijí, aniž by si uvědomovali její existenci. Hrdiny dalších příběhů jsou třeba demoliční inženýr, kterému odtáhnou auto, nebo mladý manažer v rychlém autě. V každém z příběhů se Szifrón rozhodl mučit obyčejného člověka neuvěřitelně nešťastnými náhodami, dokud z něj nevyrobí zakomplexovanou a pomstychtivou bestii. Společným jmenovatelem všech šesti příběhů je selhání nervů některých postav a děj vedoucí ve většině případů k nějakému výbuchu agrese. Poslední příběh, zároveň nejdelší, je i přes všechen humor podstatně mrazivý a nemá daleko k divadelní tragédii.
Původně nezamýšlený projekt vzniknul tak rychle, že se brzy prosadil na mém seznamu priorit a našel se pro něj produkční rámec. V Divokých historkách se setkávají uznávaní herci, kteří spolu dosud na stříbrném plátně společně neúčinkovali, a herci z nezávislých filmů, alternativního divadla a televize. U Divokých historek online si užije v první řadě především divák, který je vyznavačem černého humoru a cynikem prosáklým až do morku kostí. Herci jsou do jednoho velmi dobří a přesní, přičemž jsou i typově dobře obsazení. Tahle argentinská šipka se trefila poměrně blízko středu.

Annabelle (2014) online ke shlédnutí

9. října 2014 v 19:32 Horor

Desítky let se fanoušci hororového žánru ošívají před dětskými panenkami díky Chuckymu, který proslul v sérii Dětská hra. Annabelle online má na první pohled podobné kořeny, neboť i ona je "zrozena" v rukách umírajícího psychopata. V hororu Annabelle online se novopečení rodiče rozhodnou využít dotyčnou pannu jako součást dekorace dětského pokoje. Snímek z producentského křesla zaštiťuje James Wan, jehož jméno by v dnešní době mělo být čímsi jako zárukou kvality.
Panenka Annabelle se vyskytla už v rok starém hororu V zajetí démonů, kde sloužila jako rekvizita pro vedlejší dějovou linii, takže tento nový film je vlastně spin-off. Na světě jsou dvě neskutečně děsivé věci, které nic nepřekoná. Klauni a panenky. Prvně je asi nutné překousnout fakt, že panenkovské horory jsou samy o sobě děsné ohrané. Zdaleka nevadí, že je Annabelle online ke shlédnutí pouhou tupou lekačkou, snažící se strach vyvolat extrémně hlasitými zvuky. Annabelle online ke shlédnutí je totiž přesným opakem jeho V zajetí démonů a filmy, vyjma zmíněné panenky, nespojuje vůbec nic. Samotné strašení dokonce je celkem děsivé a o lekačky není nouze. Po trýznivé hodině film konečně nabírá obrátky. Nejhorší na tom ale je, že je to téměř nepozorovatelné. Film má mimořádně dlouhou expozici, kterou je nutné se prokousat, a jakékoli odskočení mimo horor do žánru rodinného dramatu je nevítanou změnou. Divák se seznamuje se zamilovaným párem čekajícím miminko, jejichž idylku amerického snu naruší dvě nemilé události, které vedou k přestěhování do rozlehlého bytu. Opět padla bez debat výborná volba na interiéry, v nichž nám tvůrci dokazují, že strašit se nemusí jen v domech, ale i ve starých dobrých činžácích.
Film stříhá celou svou devadesátiminutovou stopáž hezky podle zažité hororové šablony, a pokud vás bavily horory jako V zajetí démonů nebo Sinister, budete se nejspíš trochu nudit. Annabelle online slibovala hororovou událost sezóny, výsledek však nestačí ani na žánrový průměr. Je mi to ohromně líto především proto, že právě Wan znovunastartoval hororový žánr jako něco, co může být inteligentní, dobře natočené a současně opravdu děsivé. Trošku nefér je, že Annabelle online ke shlédnutí ve spojení se jménem producenta Jamese Wana a režiséra Johna R. Leonettiho v divácích může vzbudit nadměrná očekávání. Anabelle je klišoidní lekačková záležitost, která se sice občas o nějaké to poskočení na sedadle postará, ale žádnou hororovou hitparádu nečekejte. Strašidelnější než horory Jamese Wana není ani zdaleka, což ale automaticky neznamená, že si nezaslouží pozornost. Sečteno Annabelle online ani v nejmenším nedostála očekávání top kino hororu roku a ani v nejmenším si nezaslouží mediálního zázemí, jakého se jí dostává.

Labyrint: Útěk (2014) online ke shlédnutí zdarma

8. října 2014 v 20:03 Mysteriózní

S adaptacemi tzv. young adults románů jako by se opravdu v poslední době roztrhl pytel. Za základ si vzalo knižní trilogii Labyrint jednačtyřicetiletého amerického spisovatele Jamese Dashnera, jejíž první díl The Maze Runner vyšel v roce 2009. Děj prvního dílu, který se odehrává v blíže neurčené (zřejmě) budoucnosti nás zavádí na místo, zvané Plac. Možnost utéct mají chlapci každé ráno, kdy se ve zdi otevírá obrovská brána. Thomase přesto bludiště neustále přitahuje. Možná za to může i fakt, že je jiný než ostatní chlapci. Tento film vznikl podle úspěšného teen románu. Přesněji řečeno, podle první knihy ze série teen románů.
Mladý Thomas se probudí ve výtahu, který ho vyveze na mýtinu, okolo které jsou vysoké skály. Nic si nepamatuje a na louce ho přivítá skupina podobně starých chlapců, které dříve potkal stejný osud. Trvá dost dlouho, než se konečně podíváme do bludiště (což je pár metrů betonových kulis s občasnou digitální dokreslovačkou). Samotný děj v tomto filmu Labyrint: Útěk online ke shlédnutí vlastně neexistuje a začne až v dalším filmu (pokud bude natočen). Atmosféra je místy skoro až hororová a boj s něčím neznámým funguje perfektně. Logických nesrovnalostí i všelijakých berliček je tam přesto hodně. Samozřejmě, že se každý divák zamyslí nad tím, jak by se dalo z vězení utéct. Co už ale přehlédnout nejde, je samotný závěr, který bohužel (a opravdu mi je to líto) sráží hodnocení o jeden bodík dolů.
Labyrint: Útěk online ke shlédnutí nabízí zajímavou a nezvyklou podívanou, u které se diváci rozhodně nebudou nudit. Celovečerní debut amerického režiséra Wese Balla Labyrint: Útěk online nabízí překvapivou dávku inteligentní zábavy a dobře vystavěného napětí. Na to, že se režie ujal nováček na poli celovečerního filmu, tak se mu v tomto dvouhodinovém vyprávění velmi zručně daří pracovat s napětím a tajemstvím. Labyrint: Útěk online ke shlédnutí zdarma se veze na trendové vlně adaptací teenagerských dystopií. Důležité také je, že ač film trvá dvě hodiny, ani chvilku se netáhne a diváka nenudí. Co se ale podařilo jednoznačně, je výběr herců. Ocenit se musí i fakt, že tu úplně chybí jakákoli milostná linie. S vědomím, že zmiňovaného Dárce jsem neviděl, řadím Labyrint: Útěk online ke shlédnutí k těm lepším adaptacím young adults románů, které mají co nabídnout.

Výchozí bod / I Origins (2014) online ke shlédnutí

8. října 2014 v 19:36 Sci-Fi

Směs patosu, sebeironie a opravdové emoční investice nakonec diváka filmu Výchozí bod online donutí odpustit mu i jednotlivé nelogičnosti. Film Výchozí bod online ke shlédnutí, jenž právě přichází do kin, zahajoval za účasti herce hlavní role Michaela Pitta letošní karlovarský festival. Scénář režiséra Mikea Cahilla vychází ze zpochybnění faktu, že oční duhovka je stejně jako otisk prstu jedinečná. Disputaci na téma střet víry a vědeckého poznání pojal Mike Cahill ve svém druhém celovečerním filmu citlivě, přirozeně, vizuálně opojně a romanticky.
Mladý vědec Ian Gray (Michael Pitt) dokončuje doktorát z molekulární biologie a pracuje na výzkumu lidského oka, jímž je fascinován. Zápletce pohrávající si s ideou reinkarnace chybí jen krůček od toho, abyste ji odpískali jako přitaženou za vlasy. Biolog Ian Gray (Michael Pitt) je fascinovaný lidským okem. Říká se, že že oko je okno do duše, ale tohle slovo je na blacklistu všech seriózních vědců. Ian je přísně racionální typ, který věří jen v hmatatelné a empirické důkazy a odmítá vše nadpřirozené, spirituální či přesahující naše smyslové vnímání. Příjemná nálada i hudba napovídají, že Výchozí bod online ke shlédnutí zdarma by se rád podobal Věčnému svitu neposkvrněné mysli, jenže filmařsky je slabší. Výchozí bod online je (aspoň ze začátku) docela zajímavý tím, že více než polovinu filmu vůbec netušíte, na co se vlastně díváte a co tím chtějí tvůrci říct. Konec filmu asi podle tvůrců měl mít vyznění "Je možno vědecky dokázat, že může existovat něco víc, než logika a věda". V osobách milenců, jež rozdělí smrtelná tragédie, je zosobněno hlavní a velké téma vyprávění, jímž je střet světa materialisticko-empirického s tím duchovním a spirituálním.
Mike Cahill je trochu (no, možná víc) pozér, ale všechno to okázalé pohrávání s velkými myšlenkami a tématy mu odpustíte. Rozum protestuje, ale cit říká, že ho tenhle film ho vlastně příjemně zahřál na duši. Tedy pardon, samozřejmě že nic takového jako duše není. Nebo ano? Snímek Výchozí bod online ke shlédnutí zdarma není špatný, pouze příkladně nezávislý, což znamená tichý, vláčný, přešlechtěný až k závanu nudy a drobátko nanicovatý. Výchozí bod zřejmě potká v diváckém přijetí podobně nejednoznačný osud. Protože víc otázek klade a méně jasných rozhřešení dává. Bohužel, když se asi po hodině filmu ukázalo, o co vlastně celou dobu jde, a kam to všechno směřuje, můj zájem velmi rychle opadl. Výsledný dojem pak v mém případě byl především ten, že se tvůrci snažili natočit něco hlubokomyslného, ale nakonec ukázali především to, že jsou fanatici.

7 trpaslíků (2014) online ke shlédnutí

8. října 2014 v 19:15 Animovaný

7 trpaslíků (2014) online ke shlédnutí je zjevný pokus napodobit vzorec úspěchu Shreka: Smontovat známé elementy ze známých pohádek do divoké, srandovní, nesmyslné podívané. S dějem jsem celkem neměl problém a dokonce se mi líbilo, jak byly některé motivy méně politicky korektní a trochu undergroundovější. Nejnovější animák z pohádkového prostředí nás zavede do království, které se chystá na velkou událost. 7 trpaslíků online každý zná, každý zná i jejich příběh se Sněhurkou a snad každý ví, že variací na jejich pohádku je nespočet.
Ze začátku má sice film 7 trpaslíků online ke shlédnutí hezky našlápnuto a úvod určitě navnadí na další minuty, ale postupem času se stává vyprávění stále tuctovitější, předvídatelnější a jednodušší. Skoro bizarně na mě působilo, že film má velmi dobrý český dabing, plně srovnatelný např. s drahými disneyovkami. Nedá se říci, že bychom během putování nenarazili na občasné vtípky, ale jejich množství nemá šanci až moc jednoduchý příběh náležitě oživit. Možná to byla nemotornost, možná jen nejmladší ze 7 trpaslíků online ke shlédnutí Špunťa nešťastnou náhodou píchnul princeznu Růženku do prstu.
Předchozí dva počiny ve filmových databázích plavou v šerých vodách průměru, hraničících s temnými hlubinami ještě méně zdařilých výtvorů. Obsazení je domácí, v našich končinách nepříliš známé a ve většině případů stejné, jako u dřívějších hraných filmů. Odhadovat tedy, jestli bude tento film v něčem osobitý, nebo půjde o totální průšvih, je prakticky nemožné. Jistotou však jsou český dabing a stále populární formát 3D.

Zmizelá (2014) online ke shlédnutí

6. října 2014 v 20:41 Thriller

Thriller Zmizelá provázejí už před premiérou nadšené hlasy tvrdící, že se zrodil oscarový vítěz. Nikdo by snad nečekal, že by nás mohl svým dalším filmem v řadě David Fincher nepříjemně překvapit. Ani návraty v čase k seznámení a vzájemnému okouzlení dvojice nepatří k bůhvíjak originálním prvkům, třebaže je Fincher ztvárňuje podmanivě. Dva motivy však pozvedají Zmizelou nad slušný standard profesionální krimi, a na nich si dal Fincher opravdu záležet. Nechoďme proto kolem horké kaše a započněme rovnou seznam všech důvodů, díky nimž je skvělá i Zmizelá online ke shlédnutí zdarma.
Amy (Rosamund Pike) se ztratila v den výročí svatby s Nickem (Ben Affleck). Manžel organizuje za pomoci celé rodiny pátrací akce. Pravdou je, že v manželství Nicka a Amy není už dlouhou dobu něco v pořádku. Co to ví jen oni. Poté se příběh rozvine, pochopíme že skutečně jdeme úplně jiným směrem a z psychologického dramatu se rázem stává plnokrevný detektivní thriller se šokující zápletkou. Ve Zmizelé online se zkrátka octl v pravý čas na pravém místě a výsledkem je opravdu skvěle odvedený psychothriller bez akčních berliček. David Fincher tentokrát neservíruje vizuálně dokonalý kousek, nebrousí kamerou uvnitř klíčové dírky nebo plynového hořáku. Zmizelá online ke shlédnutí zdarma je ale dost možná nejuvolněnějším režisérovým počinem od Klubu rváčů.
Za další ze zdrojů jedinečnosti Zmizelé online ke shlédnutí můžeme totiž označit její mnohavrstevnaté sebeuvědomění a hru s vlastní žánrovostí, na jaké jsme ve stejné míře zvyklí snad jen u Baze Luhrmanna. Už obsazení Bena Afflecka do hlavní role není náhodné vybrání nejlepšího vhodného herce. Kdybych prozrazoval cokoli ze zápletky s přibývajícími minutami, tak bych vás překvapil dost možná o nejlepší momenty překvapení posledních let. Zajímavé je herecké obsazení, které Fincher sestavil sice ze známých herců, ale obsadil je proti svému obvyklému typu.
Zmizelá onlne ke shlédnutí je nejlepším thrillerem roku a rád bych ji viděl v oscarovém klání. Jediná výtka: 120 minut by možná stačilo. Čím déle ale od projekce Zmizelé online uplyne, tím víc z ní vystupuje pravdivost a přesah do skutečného života. Doba se zkrátka změnila a pokud někdo umí dokonale natočit aktuální přítomnost, tak je to v současném Hollywoodu jenom a pouze David Fincher.

Equalizer (2014) film online ke shlédnutí zdarma

6. října 2014 v 20:24 Krimi

Puškinem se v premiérovém snímku Equalizer online nemíní slavný ruský básník, nýbrž mocný moskevský oligarcha řídící ruskojazyčnou mafii na americké půdě. Washingtonova tichá postava se zorrovským nádechem si drží příjemné tajemství i zdrženlivý odstup. Druhou slabinu představuje už opotřebovaný motiv ruské mafie se všemi rekvizitami, počínaje zakrvácenou ikonou a konče hrozivým tetováním v azbuce. Prostě Equalizer online ke shlédnutí má sklon se tvářit jako lepší, umělecká odnož krimi, což je zbytečné. Z Liama Neesona se představitel drsňáků stal na stará kolena, zato Denzel Washington si užíval role v akčních filmech a thrillerech vždycky. Pokud hledáte velice slušnou chlapskou žánrovku, jíž nechybí drive, emoce i drsná akce, Equalizer je filmem právě pro vás.
O McCallově minulosti víme málo, ale film v úvodu docela hezky ukáže, s kým máme tu čest. Robert McCall je vdovec, který žije v Bostonu. Pracuje jako skladník v americké variantě OBI, Hornbachu či Baumaxu a je to samotář. K jeho každodenním rituálům patří posezení v bistru, kde si rád čte Hemingwaye nebo jinou kvalitní literaturu. Equalizer online je potom revenge thriller, fantazie o tom, co by se stalo všem zlořádům, kdyby se někdo spravedlivě naštval a nedělal si hlavu se zákonem. Andělem pomsty je v téhle fantazii navíc právě Denzel Washington. Špatný není ani McCallův úhlavní protivník, kterého ztvárnil Marton Csokas. Equalizer na jednu stranu trvá na syrové atmosféře a lpí na detailech. Každý úder v pěstním souboji je fyzicky cítit. Dohromady je zkrátka Equalizer online ke shlédnutí podivnou kombinací syrového dramatu se stylizovanou fantazií, kdy se obě polohy podrývají navzájem. The Equalizer online byl populární americký televizní seriál z druhé půli osmdesátých let.
Nejnovější snímek dua Denzel Washington a Antoine Fuqua staví na osvědčeném modelu osamělého lovce, který bere zákon do vlastních rukou. O tom, kým McCall byl, se dozvídáme právě ze situací, jako je ta v mafiánské jámě lvové. Během vteřiny umí vyhodnotit situaci a pak koná. Equalizer online ke shlédnutí skvěle graduje. Vynalézavost a šikovnost MacGyvera si v osobě Roberta podává ruku s bondovskou elegancí muže, který takřka nehne brvou při likvidaci protivníků. Equalizer je béčko, ale prodané s takovým audiovizuálním šarmem, že mu to rádi odpustíte. Srovnávání s Mužem v ohni není nějaké bezděčné rýpání, ale - vzhledem k podobnému základu a stejnému hlavnímu herci - automatickou reakcí. Navzdory vloženému úsilí a potenciálu zůstává Equalizer online ke shlédnutí tupým béčkem, jehož od přímého uvedení na video zachraňuje hlavní hvězda.

Nejhledanější muž (2014) online ke shlédnutí

6. října 2014 v 19:44 Thriller

Adaptace špionážních románů Johna le Carré vždy stály v opozici k převládajícím normám, které ustanovily populárnější, protože divácky mnohem vstřícnější žánrovky. Nejhledanější muž je klubovou podívanou, která bude s největší pravděpodobností v multiplexech promítána či pouštěna velmi krátkou dobu. Chcete-li vidět jeden z posledních snímků Philipa Seymoura Hoffmana, Nejhledanějšího muže online byste si neměli nechat ujít. Za primární považujeme pracovní rovinu vyprávění, kdy dvě organizace se zprvu odlišným cílem jdou po muži jménem Issa Karpov. V úvodu Nejhledanějšího muže online ke shlédnutí se v hamburské islámské komunitě zjeví záhadný mladík, kolem něhož krouží tajné služby. Režisér Anton Corbijn se až příliš opájí prostředím, výjevy bez Hoffmana volají po rychlejším tempu, ale sotva se vrátí na scénu, uhraje i zamlklé pauzy.
Snímek vychází ze stejnojmenného románu britského spisovatele Johna le Carrého (1931), který vyšel před šesti lety a okamžitě se stal čtenářským bestsellerem. Vyhublý a zubožený Issa získá ubytování u tureckých přistěhovalců, kteří mu zajistí kontakt na mladou právničku Annabel Richterovou. Issa tvrdí, že chce začít v Hamburgu nový život. Dá se ale věřit mladíkovi s velice pochybnými kontakty, kterého si pro podezření z teroristických aktivit podali už Rusové? Pravdu se rozhodne zjistit šéf jedné z protiteroristických odnoží německé rozvědky Günther Bachmann. Günther se rozhodne Issu využít jako malou rybu, která mu pomůže coby návnada získat kontakty na větší dravce, ovlivňující chod mezinárodního terorismu. Na Nejhledanějším muži online ke shlédnutí je zákeřné, že dost dlouho skrývá cíl. Do Hamburku ilegálně přijede mladík s koránem na řetízku. Philip Seymour Hoffman, hlava jedné ze špionážních služeb, dojde k názoru, že Issa je skutečně nevinný člověk.
Na Nejhledanějším muži online je skvělé, že na rozdíl od ostatních lecarréovských filmů staví jen malou část filmu na iluzi žánrového vyprávění. Jenže v Nejhledanějším muži dost dlouho žádný podobný záchytný bod nenajdete, postavy si nevěří a navzájem odhadují své cíle. Filmu různé kritiky vyčítají, že jako psychologické drama nefunguje, protože nejsou zřejmé vnitřní pochody postav, jasná odůvodnění jejich náhlých rozhodnutí. Film Nejhledanější muž online ke shlédnutí se totiž snaží být naprosto vážný, psychologický, plný morálních (především) dilemat. Hlavní problém je opravdu v tom, že tento typ filmu (narozdíl třeba od Želv ninja) MUSÍ být vystavěn na sofistikované zápletce.

Láska na kari online ke shlédnutí

6. října 2014 v 19:29 Drama

Mladý pár se vyjímá jako z romantické pohlednice; daleko zábavnější, autorsky i herecky, je sršaté duo starších ročníků. Vizuální stimulace spojená s nahlédnutím do magického procesu zrodu pokrmu je očividně dostačující navzdory logické nemožnosti posoudit výsledek jediným relevantním smyslem - chutí. Režisér Lasse Hallström se s látkou mazlí jako se svou slavnou Čokoládou, ale nyní opájí spíš limonádou, hlavně v závěru pozitivním až hrůza. Ve filmu Láska na kari online ke shlédnutí zkrátka navařil rajskou, proti které nelze nic namítnout, když si člověk chce bez potíží pochutnat a nemá rád akademicky pojímané gastronomické tužby. Kvalifikací pro film o jídle je jeho čtrnáct let starý hit Čokoláda - rovněž zasazený do Francie, aby bylo jasno, kdo je tady šéfkuchař.
Ve snímku Láska na kari online sledujeme počínání indické famílie, která opustila rodnou zem po tragické noci, kdy jim vypálili podnik a při požáru zemřela i matka nejtalentovanějšího člena rodiny Hassana. Jedinou vadou na obecném blahu je soupeřivost, která se rozpoutá mezi uznávanou restaurací Madame Mallory (Helen Mirren) a novým podnikem indické kuchyně. V Británii strávíme jen malou chvíli, přesto zde musí vytrvale pršet. Idylickou představu rovnocenného soužití odlišných kultur i věrnosti v lásce zašlapá do země nikoliv nenávist a strach, ale hrabivost a ambice. Švédský režisér Lasse Hallström představuje v americkém filmu s českým názvem Láska na kari britskou herečku Helen Mirren jako francouzskou šéfkuchařku. Jak už jsem zmiňoval výše, od podobného filmu prostě nemůžete čekat zázraky a Láska na kari není jiná.
Majitelka a šéfkuchařka francouzské restaurace paní Mallory je pochopitelně nasupená a strojí novým usedlíkům všemožné úklady. Tahle hra na Francii a evropské (a indické) tradice se ani moc nesnaží předstírat, že je něčím víc než nakašírovanou atrakcí v kýčovitém tematickém parku. Hallström si od začátku představoval francouzskou vesničku se zaoblenými kopečky, vinicemi, kamenným kostelíkem. Saint-Antonin dokonce měl i vlastní náměstí, kde se o víkendech koná farmářský trh, který si mohl zahrál v několika klíčových scénách. Ve Francii se natáčelo 52 dní, v Indii s menším štábem potom čtyři dny. Láska na kari online ke shlédnutí opravdu není originální, což ale vůbec nevadí, protože se za a) o nic víc nesnaží a za b) ji natočil v Hollywoodu etablovaný Švéd Lasse Hallström. Padnou-li na vás tradiční podzimní chmury a chtěli byste je rozhánět právě u nějakého filmu, je Láska na kari zcela ideální.