Film Ranhojič online ke shlédnutí

18. května 2014 v 19:10 |  Dobrodružný

Děj se odehrává v jedenáctém století. Začíná v Anglii, zaostalé, nekulturní, temné jako celý evropský středověk. Navzdory dvouapůlhodinové a přece jen trochu nadbytečné délce film v zásadě nenudí, protože má hutný příběh a silné nejen hlavní, ale i vedlejší postavy. V kině se tedy divák Ranhojiče musí připravit na dvě a půl hodiny podívané, v níž vycizelovaná německá důkladnost vítězí nad představivostí. Zároveň však příjemně naplňuje poptávku po kdysi četném, nyní vzácném žánru, totiž výpravné historické fresce, v níž se mísí poznání, dobrodružství, romantika, exotika.
Rob Cole (Tom Payne), mladík z Londýna se potuluje s bradýřem-léčitelem (Stellan Skarsgård) po Anglii a leccos od starého souputníka pochytí. Jenže ani tenhle kouzelník nedokáže zachránit Robovu matku, která zemře na zánět slepého střeva. Jediné náboženství, které se v Persii toleruje je judaismus. Rob se vydává za žida. Se vším všudy. Nezastaví jej ani fakt, že jakožto křesťan by v Africe nepřežil pravděpodobně už vylodění. Film je evropský, podle jména režiséra vám už asi došlo že německý. U známějších hereckých jmen nelze než chválit. Většinu nejspíš nepřekvapí, že Stellan Skarsgård odvádí svůj tradičně skvělý herecký výkon a Ben Kinsley jakoby se pro roli Ibn Siny narodil.
I když člověk moderní doby ví o středověkých metodách léčení, doslova mu běhá mráz po zádech. Rob má zvláštní nadání. Pokaždé, když se pacient se ocitne v posledních chvílích svého života, Rob to ví. Rob cítí Smrt. Rob ví, že Smrt čeká za dveřmi, aby si dotyčného odnesla. Dovoluji si tvrdit, že Ranhojič je jedním z filmů, které člověk určitě musí vidět. Přeji vám hluboký divácký zážitek. Děj filmu se odehrává v 11. století, kdy v Evropě neexistují lékaři, protože všechny nemoci léčí Bůh a drobnější neduhy potulní ranhojiči. Ačkoli je Ranhojič natočen v angličtině a objevují se v něm minimálně dvě zvučnější jména a z traileru může působit velkolepě, jde o čistě německou produkci.
Ben Kingsley je přesně tím Avicennou, jakým bychom si ho představovali. V hlavní roli potěší Tom Payne, jeho charisma je přesvědčující. Přes poněkud delší stopáž nenudí, působí pozitivně a relaxačně. V hlavní roli potěší Tom Payne, jeho charisma je přesvědčující, za zmínku stojí také výkon Stellana Skarsgårda v roli bradýře neodolatelně nabízejícího svoje skromné možnosti. Příběh hlavního hrdiny se dále skvěle proplétá s osudem samotného města a jeho obyvatel, jimž vládne tolerantní šáh. Za vizuálními efekty stojí studio Pixmondo, které se podílelo i na seriálu Hra o­ trůny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama