Divergence film online 2014

3. května 2014 v 14:27 |  Sci-Fi

Postapokalyptické Chicago se zchátralými mrakodrapy porostlými zelení a zvláštními klimatizačními jednotkami, které vypadají jako kradené z velkokapacitních tunelů. V čem tedy tkví úspěch Divergence ať už ve filmové nebo knižní podobě? Samozřejmě, že se na plátnech nekoná nic zásadně objevného. Děj se odehrává ve světě budoucnosti, který zpustošila válka. Po ní je lidstvo rozděleno podle charakterových vlastností do pěti frakcí. Problémy se začínají kupit až od druhé poloviny a s blížícím se koncem. V těchto úsecích budou jednoznačně ve výhodě ti, kteří znají knižní předlohu.
Na úvod hrdinka v dlouhém monologu vyloží, jak to na ostrůvku přeživších po dávné válce chodí. Žijí rozdělení do pěti kast, každý dospívající si podle testů a vlastního zaměření navždy zvolí jednu jedinou. Burger drží uměle nafouknutý příběh až překvapivě pevně v rukou a svůj lví podíl na příjemném zážitku má i dobře vybraný herecký ansámbl, který režisér přesně vede. Tris (i ona si změní jméno) ovšem poznává i zákulisní machinace sečtělé frakce a odhaluje spiknutí vedené vůdkyní Sečtělých v podání Kate Winslet. Sci-fi Divergence je adaptací prvního dílu knižní trilogie, která se těší popularitě zejména mezi náctiletými čtenářkami. Tím pádem je jasné, kolik uhodilo.
Celkově je Divergence spíš zapomenutelná a méně výrazná než příbuzné Hunger Games, neboť obsahuje jen málo originálních nebo z režijního hlediska neotřelých nápadů. Film je tedy ve zkratce o tom, že hlavní hrdinka asi dvě hodiny filmu podstupuje výcvik, dělá si nové kamarády a zamilovává se a posledních zhruba dvacet minut bojuje se svým milým proti zlému režimu.
Divergence se sice nevyvarovala tradičních klišovitých postav, kde jejich představitelé mohou sice působit na mladší publikum jako obrovské lákadlo, avšak sám musím podotknout, že pouze postava Erica, tedy jednoho z hlavních záporáků, mi přirostla k srdci. Ve světě, který byl zničen válkou, musely pozůstatky lidstva změnit veškerá pravidla. Společnost se začala rozdělovat do pěti frakci, vždy podle svých vlastností, aby na světě mohl panovat mír.
Film Divergence je natočený podle stejnojmenného knižního bestselleru Veroniky Rothové, prvního dílu trilogie Divergence, Rezistence, Aliance, a je přirovnávaný k dalšímu knižnímu zfilmovanému trháku Hunger Games. Problém ale teprve nastává, když test zjistí, že Tris spadá do všech frakcí, že je divergentní. Systém totiž nehodlá nechat být nikoho, kdo není podle šablony. I když hlavní myšlenka trochu pokulhává, má Divergence co nabídnout. Junkie XL se postaral o velmi povedený hudební doprovod.
Úplně na rovinu, Divergence je strašlivý slepenec všelijakých klišé, které někdo opsal z jiných knih a filmů. Místo rozdělení světa na upíry a ty druhé je zde svět, který připomíná totalitní systém z budoucnosti evidentně inspirovaný něčím, co se kdysi inspirovalo Orwellem. Divergence je takovým postutopickým sci-fi, které teenagerům přijde prostě originální, protože nic jiného nečetli a budou divnou zápletku hájit do roztrhání těla.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama